خانه / اندرز اعتقادی / اعتقاد یا رسم

اعتقاد یا رسم

این جانب نظری دارد . نظرم این است که متاسفانه عزاداری های امام حسین (ع) داره شکل و فرم عادت به خود میگیرد.

این در حالی است که شهادت امام حسین تلخ ترین اعتقاد شیعه است.

اگر همین لباس مشکی پوشیدن در عزای سید الشهدا (ع ) از روی اعتقاد باشد نزد امام شهیدمان محبوب تر است از تکیه ی عزاداری برپاکردنی که از روی عادت باشد.

زیرا در اعتقاد بینش و تفکر وجود دارد اما در عادت هیچگونه عقلانیت و تدبری وجود ندارد.

بینش و تفکری که چه شد ( به ظاهر) مسلمانان بر امام خود شمشیر کشیدند و بر کشتن او اجتماع نمودند ؟

امام حسین در نبرد با یهود و نصاری به شهادت نرسید  ، بلکه به دست  افرادی به شهادت رسید که حداقل به پیامبر اسلام و نبوت او اعتقاد داشتند.

از ترس و هراسی که عبیدالله بن زیاد ملعون در دل مردم کوفه و بصره و قبائل صحرانشین انداخت که اگر حسین را یاری کنید ، چنین میکنم و چنان میکنم و بدین ترتیب شمار زیادی از آنها را از پیوستن به حسین بن علی بازداشت و آنها را با وعده ی سیم و زر یار خود ساخت ، بگذریم ، افرادی بودند که نه به خاطر ترسی که از عبیدالله داشتند و نه به طمع سیم و زر به جنگ با امام حسین شتافتند ، بلکه به شوق بهشت و بهشتی شدن بر حسین نوه ی پیامبرشان شمشیر کشیدند.

آری  ، اگر شهادت امام حسین را تلخ ترین اعتقاد خود بدانیم ، به چنین بینشی هم خواهیم رسید و به دنبال یافتن جوابی برای این سوالات خواهیم رفت.

 

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

تربیت

در این مقاله میخواهم درباره ی “تربیت دانش آموز” با شما سخن بگویم و در …

۳ نظر

 1. مجالس عزاداری امام حسین(علیه السلام)فرصتی بسیار ارزشمند به دست می دهد تا واعظان و خطیبان عالم، به بیان احکام و مباحث شرعی، اخلاقی و اعتقادی بپردازند و عزاداران حسینی را با معارف دینی آشنا کنند. بر این اساس، همان گونه که در محرم سال ۶۱ هجری، امام حسین(علیه السلام)برای احیای دین قیام کرد، مراسم عزاداری او نیز در طول تاریخ، بستری میشه برای احیای دین و ترویج معارف آن.اگر هم افرادی بر حسب عادت هم در مراسم عزاداری شرکت کنند باز هم این تجمع شیعیان هم باعث میشه دشمن احساس ترس و رعب کنه و نیز افرادی که در طول سال در مراسمات مذهبی شرکت نمیکنند در این برهه از زمان با معارف دین بیشتر اشنا شوند .

 2. امیر علی قاسمی

  این مطلب برایم جالب بود که باید حواسمان باشد که امام حسین (علیه السلام) بدست مسلمانان و حتی کسانی که پیشانی آنان پینه بسته بود به شهادت رسیدند

 3. ️ ما شیعیان یک بار سرمان کلاه رفت.

  روز عاشورایی، مرحوم شیخ مرتضی انصاری (رحمت الله علیه) جلوی در ورودی صحن مطهر امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) ایستاده بود و از دسته جات سینه زنی استقبال می کرد و در کنار او، أفندی که از طرف حکومت عثمانی حاکم عراق بود، ایستاده بود.

  أفندی از شیخ انصاری پرسید ای شیخ، هم ما قبول داریم که حسین بن علی (علیه السلام) مظلوم شهید شده و یزید انسان پست و خونخواری بود و ما هم در عزای آن بزگوار غمگین هستیم، اما پرسش من این است که این مراسم یعنی چه؟
  سینه زنی، زنجیرزنی، دسته راه انداختن، گِل به سر مالیدن و …، اینها چه هدفی را دنبال می کنند؟!

  مرحوم شیخ انصاری فرمودند سِرّ مطلب این است که ما شیعیان یک بار سرمان کلاه رفت و با این مراسم تلاش می کنیم دوباره چنین نشود.

  أفندی پرسید یعنی چه؟!

  شیخ انصاری فرمود در جریان غدیر، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در برابر صد هزار نفر، علی (علیه السلام) را با صراحت به وصایت خود برگزید و شما انکار کردید و گفتید غدیر نبوده یا اگر بوده چیز مهمی نبوده است، فقط سفارش به دوستی با علی (علیه السلام) بوده است.

  اشکال از ما بود که ما عید غدیر خم را با سر و صدا و شعار، بزرگ نداشتیم و این چنین شد.
  ترسیدیم که اگر عاشورا را هم بزرگ نشماریم و با شعار و تظاهر برگزار نکنیم، شما انکار کنید و بگویید اصلا حسین (علیه السلام) شهید نشد یا حسین (علیه السلام) را راهزنان میان راه کشتند و یزید (لعنت الله علیه) انسان با تقوایی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *