خانه / تفسیر آیاتی از قرآن مجید / تسبیحات حضرت زهرا

تسبیحات حضرت زهرا

ضمن عرض تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) شما را به مطالعه ی مطلب ذیل دعوت می نمایم.

 

ثواب و فضیلتی که برای ذکر تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) بیان گردیده به قدری زیاد است که انسان مومن حسابگر، این مقدار حسنه را از دست نمی دهد.

گفتن ۳۴ مرتبه “الله اکبر”،  ۳۳ بار “سبحان الله” و ۳۳ بار “الحمد لله” از نظر زمانی  چند دقیقه طول می کشد اما ثواب ده هزار رکعت نماز  مستحبی در دفتر اعمال انسان مومن ثبت می گردد.

 

البته اگر این ذکر و یا هر ذکر دیگری شمرده، بدون عجله و با رعایت قواعد تجوید بیان گردد، از فضیلت و ثواب بی شمار و دست سخاوت الهی بهره مند می گردیم.

از نظر ترتیب گفتن ذکر تسبیحات حضرت زهرای اطهر (س)، گفتن ذکر “الحمد لله”  مقدم بر گفتن ذکر “سبحان الله” شمرده شده است و پس از گفتن ذکر ” الله اکبر”، ذکر “الحمد لله” گفته می شود و سپس ذکر “سبحان الله” را می گویند.

در بین عوام مردم نیز همین طریقه گفتن ذکر تسبیحات، جا افتاده است.

اما اینجانب بر اساس سه استناد: قرآن ، نماز و عقل به شما ثابت میکنم که ترتیب درست گفتن اذکار تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) این چنین است:

۳۴  مرتبه “الله اکبر”، ۳۳ بار “سبحان الله” و در آخر، ۳۳ بار “الحمد لله” .

۱- استناد قرآنی:

در سوره ی نصر به عنوان یک فرمان و دستور الهی به پیامبر گرامی اسلام (صل الله علیه و آله و سلم) امر گردید که به شکرانه ی فتح مکه، خداوند را  اول تسبیح نماید و بعد مراتب حمد و شکرگزاری خود را نسبت به ظفر و یاری که از جانب الهی به او شد و بواسطه آن نصرت الهی توانست بدون کوچکترین جنگ و خونریزی مکه را فتح نماید، به جای آورد.

تسبیح خدا یعنی گفتن ذکر “سبحان الله” و به جای آوردن مراتب شکرگزاری و حمد الهی یعنی گفتن ذکر “الحمد لله”.

 

۲-استناد توحیدی:

نماز به عنوان عبادتی توحیدی است که انسان مومن، خداوند را به وحدانیت، یگانگی و بی شریکی می ستاید.

در ذکر رکوع و سجود این عبادت، ابتدا بر سبحان بودن الهی اقرار میشود و بعد حمد او را می گوییم.

 

۳- استناد عقلی:

اقرار به سبحان بودن خداوند یعنی پاک شمردن و مبرا دانستن خداوند از صفات رذیله مثل ظالم بودن، فانی شدن و مُلَوَن بودن و بی ثباتی در افعال خدایی.

ستودن و حمد الهی یعنی اقرار و اعتراف به این که خداوند دارای صفات جلیله و عظیمه ای همچون “عدل، بقا و ابدی بودن آن ذات اقدس و ثبات و استواری بر افعال خداوندی” است.

به عبارت بهتر وقتی بخواهیم ثابت کنیم، کسی مثلاً انسان خوبی است، عقلاً ابتدا باید ثابت کنیم که او انسان بدی نیست. بعد که ثابت کردیم که آن شخص مورد اشاره، انسان بدی نیست، می گوییم: او نه تنها انسان بدی نیست، بلکه به این دلیل و آن دلیل، انسان خوبی هم است.

بنابراین و بر اساس سه استناد فوق، در تسبیحات حضرت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) پس از گفتن ۳۴ مرتبه ذکر “الله اکبر”، ۳۳ بار ذکر “سبحان الله” بهتر است گفته شود و بعد و در مرحله ی آخر، ۳۳ بار ذکر “الحمدلله” گفته شود.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

download quran

Dear reader, you can download this file free of charge to get acquainted with the …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *