حسابگری خدا


خدا حسابگر است

 اِنَّ اللهَ کانَ عَلی کُلِّ شَیءٍ حَسیبا   (  براستی خداوند حساب همه چیز را دارد. ) # آیه ی ۸۶ سوره ی نساء #

این مقاله درباره ی " حسابگری خداوند" می باشد. در آیه ی ۸۶ از سوره ی مبارکه نساء به این مضمون دقیقاً اشاره گردیده است.

از آن جا که رحمت خداوند برغضبش سبقت گرفته است و این مضمون به عنوان یکی از اسماء الهی در دعای جوشن کبیر آمده است، ما به اشتباه افتاده ایم که خداوند بخشنده است، خدا با کسی کاری ندارد،خدا همه را می آمرزد و …

به عبارت بهتر؛ برای خودمان روی بخشندگی خداوند حساب بی حد و حصری باز نموده ایم. واین پندارغلط و نابجایی است و همین پندار باعث شده که بسیاری از مردم، اعمال روزانه ی خود را مورد وارسی قرارندهند و اعمال و رفتار خود را ارزیابی نکنند  و به خیال بهره مندی محتوم از رحمت و مغفرت الهی ،از انجام اعمال ، رفتار و گفتار خلاف عُرف و شرع، پرهیز نداشته باشند .

این بی پروا بودن ما در برابر کردارمان،فقط و فقط از آن رو است که خداوند را حسابرس نمی دانیم. فقط و فقط از آن رو است که گمان می کنیم هر چه کنیم،خداوند می بخشد و نادیده می گیرد.

در حالی که با توجه به این آیه از قرآن مجید؛ خداوند بر حساب همه ی اعمال و رفتار ما آگاه است و کوچکترین نگاه ما و کلام ما از او پنهان نیست و در حساب خدا ثبت و ضبط شده است.

جالب این که این عبارت قرآنی که از آن "حسابگری خداوند" استنباط می گردد ،در ادامه ی سخنی از خداوند آمده است که ما را سفارش میکند که جواب سلام،تهیت و درود را بهتر از آن چه شنیده ایم و یا برابر آن بدهیم .

یعنی جواب سلام را بهتر و گرم تر از خود سلام بدهیم،چرا که خداوند حساب همه چیز را دارد.

به عبارت دقیق تر و کامل تر ، خداوند با این آیه می خواهد به ما بفهماند که من حتی طرزِ جوابِ سلام دادنِ شما را نیز در نظر دارم،چه رسد به دیگر اعمال شما،پس اعمال و رفتار خود را به دقت ارزیابی نمایید.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

خاکیان، افلاکیان

ماه رجب متعلق به آقا و مولا، “امیرالمؤمنین، حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام” می …

۵ نظر

 1. با سلام  بسیاری از مردم با توجه به همین مطلب و باور به این نظر که کسی ناظر اعمال آنها نیست با مردم دیگر به گونه ای رفتار و برخورد می کنند که انگار قیامتی در کار نیست یا اگرم باشد با آنها کاری نخواهد داشت… خداوند حافظمان باشد… با تشکر از سایت خوب شما 

 2. مهدی طاهری

  با سلام و سپاس از نظر شما – امیدوارم مطالب این سایت را همواره پیگیری و دنبال نمایید.

 3. بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام

  ممنون بابت مطالب خوبتان

  به نظز بنده اگر کانال تلگرامی با همین مطالب ایجاد شود بهره برداری بیشتری دارد

 4. همترین مرحله ی قیامت ، مرحله ی حسابرسی خداوند است . خداوند پرونده های ما را در دادگاههایی که حاکم آن خود اوست بررسی می کند . بزرگواری می گفت : کاری بکنید و حرفی بزنید که در قیامت بتوانید جواب خداپسندانه بدهید و دلیل کارهایتان را بیاورید . بابا طاهر می گوید : مکن کاری که بعدها سنگت آید جهان با این فراخی تنگت آید ، چو فردا نامه خوانان نامه خوانند تو بینی نامه ات را ننگت آید . به مرحوم میرزای شیرازی گفتند که اگر به شما خبر بدهند که یک هفته دیگر زنده نیستید ، این یک هفته را چطور زندگی می کنید . ایشان فرمودند : همانطور که تابحال زندگی می کردم . من در زندگی سعی کرده ام وقتی می خواهم کاری انجام بدهم اول پاسخ آنرا در آخرت در نظر می گیرم و بعد آن کار را انجام می دهم. مرحوم کوهستانی می فرمود : من طوری زندگی کرده ام که اعضا و جوارح من در قیامت علیه من شهادت ندهند. گوش و چشمم نگویند که تو به ما خیانت کردی و من آنجا خجل بشوم . از اسماء حسنای خدا حسیب است یعنی در این عالم هیچ عملی بی عکس العمل نیست . اثر هر عملی یا در این عالم به ما می رسد یا در عالم قیامت به ما برمی گردد . پس ریزترین عمل ما رها و محمل نیست . حسابرسی خدا در قیامت یک گوشه ای از قانون کلی اسم حسیب خداست . یعنی خدا درا ین عالم هم هیچ عملی را بی حساب نمی گذارد . پس هیچ چیزی اتفاقی و بی حساب نیست ولی ظهور کامل اسم حسیب در روز قیامت است . یوم الحساب یعنی اینکه خدا در روی صراط حسابگر اعمال ما خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *