خواهش از خدا

دعا

نمی دانم،واقعاً نمی دانم؛چرا بعضی ها دست پیشِ هر کس و ناکسی دراز می کنند ، امّا از خدا درخواستی ندارند و نمی دانند که این امر بر خدا ناخوشایند است. یعنی؛خدا این روش و سُنَتی را که ما در زندگی در پیش گرفته ایم را دوست ندارد.

خدا دوست دارد ما از او بخواهیم و از او یاری بجوئیم  ،هم چنان که او را عبادت می کنیم.این معنای آیه ی ۴ سوره ی مبارکه ی “حَمد” است. آن جا که می فرماید: “اَیّاکَ نَعبُدُ وَایّاکَ نَستَعین”.

خدا عبادتهای مارا بی مزد و پاداش نمی گذارد.یکی از پاداشهایی که برای عبادت شدنش از سوی ما قرارداده،همین اجابت است،منتهی کلید اجابت را در دعا کردن قرارداده است. و ما را به صبر و انتظار در برآورده شدن حاجت و همچنین به تلاش برای رسیدن و دست یابی به حاجت و خواسته ی مان، سفارش نموده است.

از خدا بخواهیم، به نفعمان است که از خدا بخواهیم. زیرا خواستن از خدا این خاصیت را دارد که برآورده شدن حاجتمان و رفع نیازمان،به نام خدا تمام میشود و به کامِ ما. اگر از غیر خدا بخواهیم ،ضمن این که طبق روایات رسیده از ائمه ی معصومین(ع) این عمل ما باعث می شود که عزتمان از بین برود،به خدا نیز ظَّن و گمان بد بردیم. او را در مقام خدایی و بزرگی و کریم بودن ندانستیم و این گناه کوچکی نیست.

پس؛” از خدا بخواهیم”

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

معجزه قرآن

همانطور که می دانیم، “قرآن مجید” معجزه ی جاویدان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(صل الله …

۵ نظر

 1. همیشه ارزش خدا پیش انسان ها زمانی مشخص میشود که درد و گرفتاری دچار شویم آنگاه بزرگی و عظمت و جلال خداوند خودنمایی می کند. مثال درستی نیست ولی مثل اینکه تازمانی که عزیزانمان در کنار ما هستند  ما خیلی بی توجهی میکنیم اما زمانی که از دست بروند تازه می فهمیم که چه نعمات بزرگی را از دست داده ایم. امیدوارم که ما همیشه تا نعمتی را داریم قدر آن را بدانیم.

  • مهدی طاهری

   ضمن تشکر از نظر شما دوست گرامی ، باید بگویم کسانی هستند که همیشه و در همه ی شرایط خدا را درنظر دارند و خدا برای آنها کمرنگ نمی شود . سخت است و واقعا هم شعارگونه به نظر می آید اما میتوانیم خدا را همیشه با خود داشته باشیم.

 2. اینجا مساله توکل برخدا مطرح است ؛توکل به خداوند متعال و اعتماد به لطف و مرحمت او در تمام حوادث زندگی می تواند به عنوان سپری در مقابل مشکلات تلقی شود.

 3. برای خوراک و پوشاک غصه نخورید. برای همین زندگی و بدنی که دارید شاد باشید. آیا ارزش زندگی و بدن، بیشتر از خوراک و پوشاک نیست؟ به پرندگان نگاه کنید، غصه ندارند که چه بخورند. نه می‌کارند و نه درو می‌کنند ولی پدر آسمانی شما خوراک آنها را فراهم میسازد. آیا شما برای خدا خیلی بیشتر از این پرندگان ارزش ندارید؟ آیا غصه خوردن می‌تواند یک لحظه عمرتان را طولانی‌تر کند؟
  به گل‌های سوسن که در صحرا هستند نگاه کنید، آنها برای لباس غصه نمی‌خورند. با این حال به شما می‌گویم که سلیمان هم با تمام شکوه و ثروت خود هرگز لباسی به زیبائی این گل های صحرایی نپوشید. پس اگر خدا در فکر گل‌هایی است که امروز هستند و فردا از بین می‌روند، چقدر بیشتر در فکر شماست، ای کم ایمانان،چرا چنین هراسانید؟؟
  “عیسی مسیح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *