خانه / تفسیر احادیث اهل بیت(ع) / دروغ ، نسبت دروغ

دروغ ، نسبت دروغ

از دروغ و نسبت دروغ دادن به دیگران باید پرهیز کرد.

همه هم این را می دانیم که دروغگویی کار ناروایی است ، اما چرا آن را انجام می دهیم ؟

بسیاری از دروغ به عنوان ابزار نجات خود استفاده می کنند و بهره می گیرند. این بدان معناست زمانهایی که عرصه را بر خود تنگ می بینند ، و  کار را بر خود سخت و دشوار می یابند ، برای خلاصی از این وضعیت دروغ می گویند.

بی تردید باید پذیرفت که این دروغ گفتن ها در پاره ای موارد گره گشاست و اگر بگوئیم ، دروغ اصلا فایده ای ندارد و انسان را از مسلخی نجات نمی دهد ، سخن دروغی بر زبان راندیم.

مثل دروغ مانند خوردن شراب است. خداوند در کلامش “قرآن مجید” نمی گوید که خوردن شراب اصلا منفعت ندارد ، بلکه می فرماید که ضررش بیشتر از نفعش است.

زیرا اگر همه اش ضرر بود و منفعتی در پی نداشت ، بالاخره یه جایی انسان از گفتن سخن دروغی که اصلا نفعی برایش نداشته خسته می شد و دیگر کسی تمایلی به گفتن دروغ نداشت.

پس چاره ای جز این نیست که بپذیریم ، خداوند انسان را در موقعیتهایی دوگانه در انتخاب بین راستگویی یا دروغگویی قرار می دهد تا او را بیازماید.

این را نیز میدانیم که آزمونهای الهی آسان نیست ، لاجرم باید بپذیریم که خداوند منفعتهایی را در دروغ گفتن و ظاهرا ضررهایی را در راستگویی قرار میدهد تا این آزمون آسان نباشد و انسان براحتی راستگویی را انتخاب نکند و این آزمون ، الهی باقی بماند.

بنابراین ، مشخص گردید که چرا با وجود این که می دانیم  دروغ گفتن کار ناروا و ناپسندی است اما باز هم دروغ می گوییم ؟

*                     *                    *                 *                  *

از دروغ گفتم که عمل قبیح و ناشایستی است .اما از دروغ بدتر ، نسبت دروغ دادن به دیگران است.

بدتر است زیرا تخریب و پایمال شدن عزت نفس و کرامت انسانی را نشانه گرفته است.

زیرا فردی که نسبت دروغگویی به دیگری می زند ، صرفا قصدش صدمه زدن و از بین بردن عزت نفس ، آبرو و  وجاهت دیگری است.

از جمله ی این نسبتهای دروغ ، سخنی است که جدیدا در کانالهای اجتماعی به امام حسین (ع )نسبت می دهند.

جدیدا نقل قولی از امام حسین (ع ) درباره ی نظر و موضع گیری ایشان نسبت  به ایرانیها به اشتراک گذاشته شده است که دروغ است و محال است که امام حسین(ع )چنین سخن و نظری را راجع به ایرانیها داشتند.

زیرا همانطور که می دانیم در قیام مختار که به خونخواهی ایشان واقع شد ، هسته ی اصلی سپاه مختار را ایرانیها تشکیل می دادند . و می دانیم که قیام مختار پنج سال پس از شهادت امام حسین (ع ) صورت واقعیت به خود گرفت.

بنابراین چگونه ممکن است چنین سخنی اگر راست باشد به ما رسیده باشد اما به ایرانیهای زمان قیام مختار نرسیده باشد؟

و چگونه ممکن است که ایرانیهای زمان قیام مختار با وجود  ایراد این سخن و موضع گیری امام حسین (ع )درباره ی ایرانیها ، مختار را  در این حرکت جهادی یاری دهند ؟

لذا ، واضح و مبرهن می گردد که به هیچ وجه امام حسین (علیه السلام )هرگز چنین سخن و موضع گیری درباره ی ایرانیها نداشته اند و این مطلب ، سخن دروغی است که از سوی دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام )طراحی شده و در جهت بدبین نمودن ایرانیها به آن خاندان در فضای مجازی به اشتراک گذاشته اند.

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

معجزه قرآن

همانطور که می دانیم، “قرآن مجید” معجزه ی جاویدان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(صل الله …

۲ نظر

  1. مطالب شما جالب است وفهمیدم از این مقاله و نوشته که دروغ یک عمل ناشایست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *