خانه / تفسیر آیاتی از قرآن مجید / دین داری یا دین گریزی

دین داری یا دین گریزی


دین داشتن

بعضی ها که گرد دین نمی گردند و از آن گریزان هستند. وقتی از آنها میپرسم که چرا دین گریز هستید میگویند : دین داشته باشیم که همین که بگوئیم ای خدا ایمان آوردیم او ما را بگیرد به باد آزمایش ؟
در جواب این افراد باید بگوئیم : اولا این چنین نیست که به محض گفتن کلمه ی شهادتین خدا ما را آزمایش نماید. ثانیا اگر قرار باشد خدا ، مومنین را آزمایش نماید ، در مواردی که انسان ادعانماید او را امتحان می کند که ببیند آیا واقعا در ادعای خود صادق هست یا نه.
و این صرفا به دینداری یا ایمان داشتن به یکتایی پروردگار خلاصه نمیشود.
البته این گروه از افراد کسانی هستند که از آیه ی ۲سوره مبارکه ی عنکبوت برداشت درستی ندارند. و این سخنان و طرز فکر را براساس همین برداشت نادرست از این آیه بر زبان میرانند.
در آیه ی ۲سوره عنکبوت آمده است که :
"ای گروه مومنان آیا گمان میکنید که با گفتن ما ایمان آورده ایم ، شما را رها ساخته و امتحان نخواهیم کرد."
درست است که معنای ظاهری آیه ، با برداشت سطحی این گروه (کسانی که به خاطر فرار از آزمایش الهی ، دین گریزی را انتخاب کرده اند )مطابقت دارد . اما باید درنظر داشت که:
۱-آزمایش الهی همچنان که گفتم کلی است نه فقط در مورد ایمان
۲-هر کسی با هر مسلک ، دین ، آیین و طرز فکری در طول عمر خود در موقعیت هایی قرارمی گیرد که خداوند او را با قرار دادن در آن موقعیت آزموده است.
۳- همچنان که فرار از خدا امکان ندارد ، فرار از مورد آزمون الهی واقع شدن هم امکان ندارد. زیرا این دو به هم ارتباط دارند. اگر فرار از خدا ممکن بود میتوان ادعا کرد که فرار از مورد آزمون الهی واقع شدن هم امکان پذیر می باشد.
۴-خداوند کسانی را بیشتر می ازماید که بیشتر هم اهل ادعا کردن هستند و هدفش این است که ما بدانیم که در ادعای خود تا چه اندازه پابرجا و استوار بوده ایم.
پس نتیجه میگیریم که اگر از آزمایشهای الهی می‌ ترسیم ، راهش دین گریزی نیست . بلکه راهش کمتر ادعا داشتن است.
و نکته ی آخر این که اگر همه ی ما میخواستیم چنین برداشتی داشته باشیم و به وادی دین گریزی سرازیر شویم ، پس دینداران واقعی چگونه شناخته میشدند ؟
آنهایی که لباس رزم برتن نمودند و از نوبهار زندگی خود(ایام نوجوانی و جوانی )گذشتند و برای دفاع از این آب و خاک ، خود را در معرض هزاران خطر قراردادند ، یقینا انسانهای دینداری بودند نه دین گریز. که اگر آنها نبودند و دینداری چنین افرادی نبود چه درسنگر جبهه و چه در سنگر پشتیبانی از رزمندگان ، بی تعارف الان ناموسمان را حزب بعث مورد تجاوز قرارداده بود.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

معجزه قرآن

همانطور که می دانیم، “قرآن مجید” معجزه ی جاویدان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(صل الله …

۴ نظر

  1.   به نظر من دینداری باید یه صفات اصلی یک مومن برگردد به نقل از پیامبر: ده صفت مومن: ایمان واقعی – حضور خدا در همه جوانب زندگی  – آزار نرساندن به مردم   – کمک رساندن به انسان ها در حد توان و….

  2. ضمن عرض سلام امیدوارم در همه مراحل زندکی موفق و پیروز باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *