راهِ بهشت

 

در آیات متعددی از قرآن مجید، هنگامی که سخن از پاداش انسانهای صالح و نیکوکار یا سخن از فرجام کار انسانهای بدکار و کافر به میان می آید ، عبارت قرآنی ” خالِدینَ فیها” لفظ مشترک این دو گروه است.

برای سکونتگاه انسانهای کافر و شرور ،عبارت قرآنی ” فی نارِ جَهَنَّمَ خالِدینَ فیها” اما برای سکونتگاه انسانهای مومنی که اعمال صالح و شایسته انجام داده اند ،عبارت قرآنی “جَنّاتُ عَدنٍ تَجری مِن تَحتِهَا الاَنهارُخالِدینَ فیها اَبَداً ” ذکر گردیده است.

به عبارت بهتر؛ وقتی که خداوند در کلام خویش- قرآن مجید- از فرجام کار انسانهای کافر،بی ایمان و شرور سخن می گوید، به ذکر ” خالِدینَ فیها” بسنده می کند اما زمانی که میخواهد فرجام کار انسانهای باایمان و صالح را بیان کند و از سکونتگاه آنها در عالَم دیگر سخن گوید، قید ” اَبَداً ” را نیز بر “خالِدینَ فیها” می افزاید.

به نظر شما؛این طرز جمله بندی و اشاره ی خداوند به عاقبت انسانهای کافر یا باایمان نشان دهنده چیست؟

اگر در آیات قرآنی که نظیر چنین پیامی را القا نماید دقت نمایید، متوجه خواهید شد که چنین عبارت قرآنی چندین بار در کلام الله مجید تکرار شده است و خداوند ابتدا از عاقبت انسانهای کافر و شرور سخن می گوید و سپس فرجام کار انسانهای باایمان و صالح را بیان می دارد.

در ضمن ایمان به تنهایی را نیز برای سکونت در جایی که رودها از زیر باغهای آن روان است ،کافی نداسته، ” ایمان و عمل صالح” را در کنار یکدیگر و به عنوان مکمل هم بیان نموده است.

“اِنَّ الَّذینَ آمَنوا وَ عَمِلوا الصّالِحاتِ … ”

این بدان معنا است که خداوند به مومنین صرفاً به خاطر ایمان آنها ، بهشت را پاداش نمی دهد و بهشتی شدن آنها را مشروط نموده است به این که اعمال صالحی نیز انجام داده باشند.

*                       *                      *                      *                          *                            *                       *                          *                       *                      *                      *                  *

برگردیم به سوالی که مطرح نمودم:

به نظر شما؛این طرز جمله بندی و اشاره ی خداوند به عاقبت انسانهای کافر یا باایمان نشان دهنده چیست؟

از نظر اینجانب که به واسطه دقت وکنکاش در این معنا صورت گرفته است :

راهِ بهشت برای بسیاری از انسانها ، از جهنم میگذرد.

البته همانطور که گفتم برای بسیاری از انسانها.

و این بسیاری از انسانها به دو گروه تقسیم میشوند:

به عده ای از انسانها ،جهنم و عذاب جهنمیان نشان داده خواهد شد . ( که این نیز خود عذابی است برای آن چه که در دنیا انجام داده اند ، به واسطه مال اندوزی آنها و کثرت طلبی و تفاخری که در دنیا نسبت به ذخیره کردی که نسبت به مال داشتند و فخرفروشی که در اموال و اولاد نسبت به یکدیگر داشتند، با وجود این که مومن بودند و خدا را عبادت میکردند و نماز می خواندند.( رجوع شود به مفاهیم سوره تکاثر)

عده ای دیگر در جهنم خواهند ماند اما عاقبت مشمول لطف ، عنایت و آمرزش خدا شده و به بهشت در خواهند آمد و بهشت ،منزلگاه ابدی آنها خواهد شد.

لذا؛ اگر بخواهم تفسیر این عبارت قرآنی ” خالِدینَ فیها” و عبارت قرآنی “خالِدینَ فیها اَبَداً ” را که به ترتیب برای فرجام کار جهنمیان و بهشتیان بیان گردیده است، بیان کنم؛ خواهم گفت:

“” راه ِبهشت، برای بسیاری از انسانها از جهنم میگذرد. جهنم هم درب ورود دارد و هم درب خروج اما بهشت، فقطِ فقط درب ورود دارد و درب خروج ندارد. “”

این همان تفسیری است که اینجانب از افزون شدن قید ” اَبَداً ” در خاطر نشان ساختن کیفیت سکونت اهل بهشت در آیات متعدد قرآن مجید و از جمله، طی آیات ۶ لغایت ۸ سوره ” بَیِّنَه ” بیان گردیده است.

 

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. دبیر، عاشق تحقیق و پژوهش، علاقه مند به مطالب فقهی و مذهبی

حتما ببینید

سلسله مراتب افعال حرام

  یکی از درسهایی که امام حسین (علیه السلام ) طی قیام خود به ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *