خانه / دل نوشته های من / زمان و شرایط زمانی

زمان و شرایط زمانی

زمان
زمان

در عجبم از کسانی که وقتی با مساله ای روبه رو می شوند و آن قضیه و مساله را با عقل خود نمی توانند درک کنند،اولین راه حلی که به مغز مبارکشان خطور می کند،این است که مُهر بطلان و خلاف واقع بودن بر آن بزنند و کسانی را هم که آن مساله را مطرح نمودند،دروغگو و خود مساله را دروغ پندارند و این طرز تفکر خود را در فضای مجازی با دیگران به اشتراک  گذارند و باور خود را در این زمینه بر دیگران تحمیل نمایند.نمونه ی این امر؛گیری می باشد که بعضی ها به قبر مبارک حضرت آدم(ع) داده اند که چرا طول قبر ایشان ۶متر است؟ اساساً مگر چنین چیزی ممکن است؟ کدام یک از انسانهایی که در این زمان و عصر حاضر زندگی می کنند ،۶ متر قد دارند.

در جواب باید گفت: اتفاقاً اشتباه این افراد از همین جا نشات می گیرد که زمان و شرایط زمانی را در نظر نمی گیرند.

حال ممکن است؛این سوال در ذهن شما مخاطبان گرامی شکل گیرد که در نظر گرفتن زمان و شرایط زمانی به چه معنا است؟

شاید باور چنین قامتی برای یک انسان در شرایط حاضر و پیش رو سخت باشد،امّا امکانش و ممکن بودنش درزمانهای قدیم مَحال نبوده است.

می دانیم که حضرت آدم(ع) نخستین انسانی است که با شکلی این چنینی در روی زمین زندگی می کرده است. خوب؛ اگر قد و قامت او را همسان با قد و بالای مردمان این زمان ،قلمداد کنیم؛این سوال به ذهن می رسد که چگونه با این قد میانگین ۱۶۰سانتی متری می توانست به اقصی نقاط این کره خاکی برود؟چگونه می توانست از آن چه در اطرافش می گذارد ،آگاه شود؟

اگر قدمهای یک طفل یک ساله را با قدمهای خود مقایسه کنیم،فهم این مساله برای ما آسان تر می گردد. همان گونه که قد یک طفل یک ساله

کم است،طول قدمهایی هم که برمی دارد ،کوتاه است و زمان بیشتری طول می کشد تا مسافتی را طی کند. مسافتی که ما در چشم برهم زدنی آن را طی می کنیم.

فکر کنم با این مثال ساده،فهم طول قامت حضرت آدم(ع) برایتان آسانتر گردید.

نمونه ی دیگر در نظرداشتن زمان و شرایط زمانی ،پیشرفت علمی انسانها و توانایی دول پیشرفته در دست یابی و تسلط بر فضا و کرات منظومه ی شمسی می باشد. در زمانهای قدیم آن چه اکنون و در این رابطه صورت واقعیت به خود گرفته ،امری محال بود و مردم با نگاه تردیدآمیزی به موضوع فرایند تسلط انسان برفضا نگاه می کردند،امّا در طی زمان و پیشرفت تدریجی علم،بشر امروز توانست پا از زمین فراتر نهد و به ماه و سیاراتی چون مریخ مسافرت نماید.

هرچند ؛موضوع تسلط انسان بر فضا در آیه ی ۳۳ سوره ی الرحمن در بیش از ۱۴۰۰سال پیش که هیچ تصوری وسابقه ای بر این امر وجود نداشت ،مطرح گردید و این پیش گویی؛از نشانه های حقانیت ،الهی بودن و اعجازهای علمی این کتاب مقدس ما مسلمانان است.

دراین آیه به صراحت گفته شده که: ای گروه جن و اِنس،نمیتوانید براقصا نقاط فضای خارج از زمین دست یابید،مگر به سلطان و سلطان؛ چیزی جزء دست یابی و رسیدن انسان به توان علمی نمی باشد.

در روایات و احادیثی که در رابطه با پیشرفت علمی  بشر در زمان بعد از ظهور امام زمان(ع) عنوان شده، از مسافرت انسانها به دیگر سیارات مسکونی عالَم سخن گفته شده است.

پس؛اگر زمان و شرایط زمانی را در نظرنگیریم،باید با این سخن هم به دیده ی تردید بنگریم. امّا وقتی سابقه ی پیشرفت علمی انسانِ عصر حاضر را در نظر داشته باشیم،درخواهیم یافت که مسافرت انسانها از این کره ی خاکی به دیگر کُرات مسکونی امری شدنی است.

هم چنان که زمانی بود که انسان نمی توانست به ۶ قاره ی سطح زمین سفر کند و اساساً از وجود آنها خبر نداشت. امّا ؛اکنون با هواپیما و پیشرفت انسان در صنعت هوایی این امر مُیَسَّر گردیده است. در زمانهای آینده نیز پیشرفت انسان به حدی می رسد که در زمان حکومت جهانی امام زمان(ع) می تواند به دیگر کرات مسکونی مسافرت نماید.

لازم به ذکر است؛در روایات و ادعیه ای که از ائمه ی معصومین(علیهم السلام) نقل گردیده،از زمینهای شش گانه سخن گفته شده است.

این بدان معنا است که ؛غیر از این زمین ،۵ زمین دیگر در گوشه و کنار عالَم وجود دارد که در آن زندگی و حیات برقرار است.  

پس؛خواهشاً در برخورد با مسائلی که فهمش برایتان کمی دشواراست،اولین راه چاره را در بطلان ، غلط و غیر واقعی پنداشتن آن  ندانید.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

بازگشت یهودیان

در نوشتاری که در تاریخ ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۸ در کانال قرارداده شد، از درخواست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *