خانه / تفسیر آیاتی از قرآن مجید / سلسله مراتب افعال حرام

سلسله مراتب افعال حرام

 

یکی از درسهایی که امام حسین (علیه السلام ) طی قیام خود به ما می آموزد این است که در دین اسلام و مباحث فقهی آن اصلی به نام “سلسله مراتب افعال حرام” وجود دارد.

سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که این اصل به چه معناست و از کدام آیه قرآن استنباط میشود  ؟

آیه ی ۱۹۱ سوره بقره به صراحت وجود این اصل بسیار مهم را در دین اسلام خاطر نشان میسازد.

در ترجمه  قسمتی از این آیه با این عبارت آشنا میشویم:” فتنه گری از کشتار بدتر است. ”

فتنه یعنی ایجاد فضای غبارآلودی که شناخت حق از باطل مشکل شود و هر کسی نتواند براحتی حق را از باطل تشخیص دهد.

فتنه یعنی این که فضا را طوری مسموم نماییم که بسیاری از مردم به انحراف بیفتند و نتوانند مسیر درست را از غلط تشخیص دهند.

از طرف دیگر وقتی در آیه ای از قرآن نام دو فعل حرام آورده شود و گفته شود این فعل حرام از آن فعل حرام بدتر است ، این طرز بیان یعنی در میان افعال حرام دسته بندی به صورت پلکانی وجود دارد که نشان میشود همه ی افعال حرام از نظر معیار رذیلتی به یک اندازه زشت نیستند و حرام ، حرام تر و حرام ترین دارند.

اما تشخیص این که افعال حرام هریک در کدام درجه بندی از رذیلت قراردارند علمی در حد علم ائمه معصومین (علیهم السلام) میخواهد .

سوال دیگری که در این جا مطرح میشود این است که وجود اصلی به نام “سلسله مراتبی افعال حرام” چه ارتباطی با قیام امام حسین دارد ؟

همه ما میدانیم که امام حسین(علیه السلام ) در جنگ با مثلا مسلمانان کشته شد و به شهادت رسید و کسانی که امام حسین را به شهادت رساندند ، داعیه ی مسلمانی داشتند.

پس چه شد که مسلمانان در قتل امام خود اجتماع نمودند ؟

همین فتنه ای که دولت بنی امیه و در راس آن ، یزید و عبیدالله بن زیاد ملعون در جامعه ی آن روز به پا کردند ، باعث شد بسیاری از مسلمانها فریب خورده و گمان کنند امامشان از دین خارج شده و باید با او مبارزه کرد و او را کشت.

سوال دیگری که در این بحث به ذهن خطور میکند این است که چطور کوفیانی که ابتدا خود می خواستند امام حسین را یاری کنند ، در قتل حسین بن علی اجتماع نمودند ، آن هم به این نیت که امام حسین (علیه السلام ) کافر شده و از دین خدا خارج گردیده است ؟

در جواب باید گفت که کوفیان از وجود اصلی به نام “سلسله مراتب افعال حرام” و چند و چون آن بی خبر بودند یعنی مسلمان بی بصیرت بودند تا یک مسلمان متفکر.

تا در ذهن آنها کردند که یزید ملعون امیرمؤمنان است و تبعیت از او واجب است و امام حسین در ماه حرام که جنگ و نبرد در آن حرام است ، میخواهد با یزید بجنگد و حاضر به بیعت با یزید که طی صلح برادرش(امام حسن) با معاویه به عنوان امیر مومنان بعد از معاویه انتخاب شده است ، نیست ، به کافرشدن حسین بن علی گواهی دادند و بهشتی شدن خود را منوط به کشتن امام حسین(علیه السلام) دانستند.

این درحالی است که نه یزید امیرمؤمنان بود و نه در صلح امام حسن (علیه السلام ) با معاویه چنین بندی وجود داشت که بعد از معاویه ، فرزند نابکار ، میمون باز ، شراب خوار و فاسدش باید امیرمؤمنان باشد و هر که حاضر به بیعت با او نشود ، کافر است و از دین اسلام خارج شده است وکشتنش عملی ثواب و بهای بهشتی شدن مسلمانان است.

 

 

 

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

خاکیان، افلاکیان

ماه رجب متعلق به آقا و مولا، “امیرالمؤمنین، حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام” می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *