خانه / تفسیر آیاتی از قرآن مجید / عبادت هر از گاهی

عبادت هر از گاهی

در آیه ی ۱۱سوره مبارکه ی حج خداوند اذعان میدارد:

“از میان مردم ، کسانی هستند که تا در لبه ی پرتگاه قرار نگیرند ، مرا عبادت نمیکنند.”

و واقعا هم این آیه با حال و روز مردم ، چه در صدر اسلام و چه در طول دوران حیات بشر مطابقت دارد.

تا یه مشکلی برای این گروه از مردم پیش می آید ، دست به دعا برمیدارند و به قولی  با خدا آشتی میکنند و نماز میخوانند و با خدا درد دل می کنند.

اما همین که مشکلشان برطرف شد ، دوباره در پوسته ی این دنیا و زینتهای ظاهرییش فرو میروند و با خدا قهر میکنند.

خدا میداند که چگونه این قبیل افراد را بر سر سجاده ی نماز بنشاند .

بر اساس رحمتش که دوست دارد  هر چه بیشتر از مردم را هدایت نماید و راه را بر بهشتی شدن آنها باز نماید ، سر آشتی خودش را با این دسته از مردم باز میکند.

پیش خود می گوید : این مردم  تا در لبه ی پرتگاه قرارنگیرند مرا عبادت نخواهند کرد و من نیز به واسطه ی رحمتی که دارم ، دوست دارم هر چه بیشتر از مخلوقاتم بهشتی شوند. یعنی بهشتی شدن آنها برایم خوشایندتر است تا جهنمی شدن انها. اما بی دلیل هم که نمیشود کسی را بهشتی کنم.

پس چه باید کرد ؟

واضح است ، کاری میکنم که آنها مجددا به من روی بیاورند و مرا عبادت کنند تا به واسطه ی پاداشی که بر عهده ی من دارند ، آنها را در مسیر طاعت و بندگی خود قراردهم و بهشتی را که به بندگان نیکوکار وعده داده ام ، به این جماعت که هر از گاهی مرا عبادت میکنند ، بدهم.

به قول معروف خدا بر اساس رحمت واسعه ی خود برای بهشتی و سعادتمند شدن این گروه بهانه تراشی میکند و آنها را بر سر سجاده ی نماز می نشاند.

این آیه از نظر معنایی با آیه ی ۱۱۴سوره مبارکه ی “طه” قرابت معنایی دارد. در آیه ی مزبور خداوند می‌فرماید “هر کس از یاد من روی برگردان شود به زندگی سختی گرفتار میشود.”

یعنی در این آیه نیز خاطر نشان شده است که :

۱- عبادت عده ای از مردم همیشگی نیست و در عبادت کردن ، سست شده و از عبادت من روی گردان میشوند.

۲-برای این که آنها را متوجه اشتباهشان بکنم و در آشتی با خود را به روی آنها بگشایم  ، آنها را در لبه ی پرتگاه قرارمیدهم تا مجددا یاد من بیفتند و مرا عبادت کنند و برای رهایی از وضعیت خطرناکی که با آن روبرو شده اند از من کمک بخواهند و با من راز و نیاز نموده و مرا عبادت نمایند.

البته باید توجه داشت که این مبتلا شدن این افراد به زندگی سخت و قرارگرفتن در لبه ی پرتگاه ، نتیجه رویگردانی آنها از عبادت خدا است. و خدا بی دلیل کسی را در لبه ی پرتگاه قرار نمیدهد.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

خاکیان، افلاکیان

ماه رجب متعلق به آقا و مولا، “امیرالمؤمنین، حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام” می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *