خانه / اندرز اعتقادی / عذر و توجیه

عذر و توجیه

خدا در هر موضوع اخلاقی و برای هر عنوانی یک اسطوره قرارداده است . به نظر شما چرا این رویه را پیش گرفته است ؟

به نظر من برای این که راه عذر را بر کسانی که به انحای مختلف در صدد توجیه کار خود هستند و میخواهند برای اشتباهات خود در زندگی عذر بیاورند ، ببندد  ‘ چنین مصلحت اندیشی نموده است. تا در روز قیامت کسی نتواند برای اشتباهات و گناهانی که در زندگی دنیوی خود مرتکب شده ، عذری بیاورد و یا اشتباهات خود را گردن شرایطی بیندازد که در آن قرارگرفته است.

مثلا اسیه خاتون همسر فرعون یا زبیده خاتون  ، همسر هارون الرشید که هر دو در زمره ی زنان پارسا هستند ، یک نمونه از اسطوره های اخلاقی و بندگان خاص خدا هستند.

این دو بانو با وجود این که در محیط آلوده به گناه زندگی میکردند و همه ی شرایط برای گناهکاری آنها آماده بود مثلا کاخ نشینی – همسر یک انسان ظالم بودن و … اما توانستند فطرت پاک خود را با وجود زندگی در کاخ و دربار و زیستن کنار یک شخص ظالم حفظ نمایند.

و یا حضرت یوسف که در زیبایی بی همتا بود اما از این فاکتور ارزنده در جهت آلوده شدن به گناه استفاده نکرد و وقتی زلیخا از او کام دل خواست او ممانعت کرد و حتی حاضر شد به زندان برود و حبس بکشد ، اما به گناه آلوده نشود.

حضرت ایوب را به بلاها و مصیبت های متعدد مبتلا نمود تا میزان صبر و سعه ی صدر او را بیازماید و ایشان توانست در مواجه با این بلاها ، شکیبایی پیشه نماید و زبان به شکوه ، شکایت و کفرگویی نگشود.

به حضرت سلیمان سلطنت و قدرت فراوان و عظمت و شوکت عطا نمود و ایشان را نیز این گونه آزمود. حضرت سلیمان با وجود داشتن قدرت و عزت ، به کبر و طغیان روی نیاورد و خدا را درنظرداشت و از این سلطنت در جهت ظلم و نافرمانی به درگاه الهی سوءاستفاده نکرد.

و  موارد و نمونه های متعدد دیگر

آیا شما دوست و مخاطب گرامی با نظر این جانب هم عقیده نیستید . با این نظر که خداوند برای این که در عذر و توجیه را برای گناهکاران ببندد ، این بزرگواران را به عنوان سمبل و شاخصهای رفتار اخلاقی قرارداده است.بزرگوارانی که با وجود قرارگرفتن در موقعیت گناه و یا داشتن زمینه و بستر برای گناهکاری ، از انجام معصیت و گناه پرهیز نمودند.

فرض کنیم روز قیامت فرارسیده و خداوند به حساب انسانها رسیدگی میکند.

شخصی را تصور کنیم که در دنیا قدرت و شوکت فراوان داشت اما از این فاکتور ارزنده سوءاستفاده نمود و به ظلم ، بی عدالتی و فحشاء مبادرت ورزید. خداوند از او درباره ی این همه فسق و فجوری که انجام داد خواهد پرسید . ان شخص هم عذر خواهد آورد که خودت به من قدرت دادی و مرا به مراتب بالای اجتماعی و سیاسی رساندی ، من هم مرتکب این ظلم و انحرافها شدم.

خداوند هم حضرت سلیمان را احضار می نماید و میگوید : مطمئنا قدرت و شوکت تو از این مرد بیشتر نبود ، پس چرا این شخص در زمین به فساد و بی عدالتی و ظلم نمودن روی نیاورد  ؟

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

معجزه قرآن

همانطور که می دانیم، “قرآن مجید” معجزه ی جاویدان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(صل الله …

۳ نظر

  1. امیرمهدی سعادتی( ششم)

    سلام خدمت جناب آقای طاهری
    تشکرویژه بابت مطلب مفید وآموزنده ی (عذروتوجیه)که باعث شد باتوجه به سمبل هاوشخصیت هایی که فرموده بودید دقت من نسبت به گناه نکردن بیشتر شود

  2. مهدی طاهری

    سلام – خوشحالم از این که با مقاله و مطلبم توانستم بر روی شخصیت شما تاثیر مثبتی بگذارم.
    اما باید به خاطر داشته باشیم برای گناه نکردن همواره باید از خداوند مدد بخواهیم زیرا دامهای شیطان ، پراکنده و نامرئی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *