عزیزان پیامبر

مباهله مشخص کرد که عزیزان پیامبر چه کسانی هستند . عزیزان پیامبر : علی ،فاطمه ،حسن و حسین(علیهم السلام) هستند و این امر از آیه ۶۱ سوره آل عمران که خداوند ، پیامبر(صل الله علیه و آله) را به مباهله با مسیحیان نجران فرمان داد ، برداشت میشود.

از آن جا که واقعه ی مهم مباهله در سال دهم هجری و آخرین سال حیات پیامبر اسلام (ص ) اتفاق افتاد ، میتوان اینچنین برداشت کرد که خداوند با فرمان دادن پیامبر به اوامری چون غدیر و مباهله قصد داشت عزت و جایگاه رفیع اهل بیت پیامبر نزد خود را به مردم آن روزگار تفهیم نماید .زیرا چه واقعه ی مهمی چون غدیر و چه مباهله بیانگر عزتمندی اهل بیت پیامبر نزد خداوند تبارک و تعالی است.

به عبارت بهتر ، خداوند با فرمان دادن پیامبر رحمت به انجام مباهله و این که با کسانی از خود که آنها را همچون جان و نفس خود دوست داری به رویارویی با بزرگان دیگر ادیان بروید و از خدا بخواهید که طرف مقابل را نفرین و لعن نماید ، هم دین اسلام را بر سایر ادیان توحیدی برتری بخشید و هم میخواست به مردم عربستان بفهماند که عزیزان پیامبر ، اهل بیت او هستند ، نه صحابه و نه اولی و دومی.

زیرا خداوند به حضرت محمد(ص)دستور داده بود که با عزیزترین کسانت به مقابله و رویارویی با بزرگان سایر ادیان توحیدی برو. با کسانی برو که آنها را همچون نفس و جان خود دوست داری.

اینچنین بود که پیامبر (صل الله علیه و آله)با فاطمه دخترش ، علی دامادش و حسن و حسین نوادگانش این فرمان الهی را به انجام رساند.

خداوند میخواست به مردم بفهماند که عزیزان پیامبر شما چه کسانی هستند و باید با آنها با نهایت عزت و احترام برخورد نمایید .

اما مردم آن زمان با عزیزان پیامبر چه کردند ؟

گویی اصلا مردم آن روزگار نفهمیدند منظور خداوند از فرمان دادن پیامبرش در آخرین سال حیاتش به برگزار کردن وقایعی چون غدیر و مباهله چه بود ؟

زیرا حتی یک روز هم بعد از رحلت پیامبر اسلام (ص ) بر سر عهد و پیمانی که با علی (علیه السلام) در غدیر خم بسته بودند ، نماندند.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

تقویمِ قمری

تقویم قمری؛ از گردش ماه به دور زمین که در طی یک سال اتفاق می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *