خانه / تفسیر احادیث اهل بیت(ع) / نقش ایرانیان در سرور اهل حرم امام حُسَین(ع)

نقش ایرانیان در سرور اهل حرم امام حُسَین(ع)

ربیع الاول ماه  شادی و شَعَف اهل بیت امام حسین (ع) است،از آن جا که در چهاردهم این ماه، حاکم ظالم و ستمگری به نام یزید مُرد. امام سجاد (ع) به محض دریافت خبر مرگ یزید، سجده ی شکر به جای آورد. دو سال بعد؛ مختار ثقفی سرآغاز قیام خود را همین اتفاق میمون و خجسته قرارداد و در شبانگاه چهارده ربیع الاول سال ۶۵ ه.ق قیام خود را به خونخواهی شهدای کربلا آغاز نمود. امام سجاد نیز برای ایشان طلب توفیق و آرزوی موفقیت نمود.

با توفیقی که جناب مختار در حرکت انقلابی خود نمود،اهل بیت امام حسین (ع) خوشحال و خرسند شدند و جامه های مشکی خود را که در عزای سید الشهدا(ع) به تن کرده بودند،از تن به درآوردند و مردان هاشمی محاسن خود را خضاب نموده و زنان نیز موهای خود را حنا زدند.

این دو اتفاق مبارک یکی مرگ یزید ستمگر و دیگری حرکت جهادی مختار در ماه ربیع الاول، موجبات خوشحالی و خرسندی اهل حَرَم امام حسین (ع) را فراهم نمود و دل داغدار حضرت سجاد و حضرت زینب(علیهما السلام )را تسکین داد.

 

بی شک مردم ایران تاثیر بسزایی در ایجاد این شادی و شَعَف بر دل و جان اهل بیت امام حسین(علیه السلام) داشتند،از آن جهت که هسته ی اصلی سپاه مختار را ایرانیان تشکیل دادند،و جناب مختار تا زمانی در این حرکت جهادی و انقلابی خود توفیق داشت که ایرانیان در سپاه او باقی بودند و رشیدانه به رزم با قاتلین اباعبدا… الحسین(ع) اقدام نمودند و با قتل ایرانیان در جنگ نابرابری که مختار با سپاه مصعب بن زبیر داشتند،از قدرت مختار کاسته شد و جناب مختار به همراه ۱۹ تن از یاران وفادارش به شهادت رسیدند و ما بقی سپاه مختار خود را تسلیم مصعب بن زبیر نمودند.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. دبیر، عاشق تحقیق و پژوهش، علاقه مند به مطالب فقهی و مذهبی

حتما ببینید

صله رحم

صله رحم یک کنش اجتماعی است که در روایات و احادیث ، فضیلت محسوب شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *