خانه / تفسیر احادیث اهل بیت(ع) / نقش ایرانیان در سرور اهل حرم امام حُسَین(ع)

نقش ایرانیان در سرور اهل حرم امام حُسَین(ع)

ربیع الاول ماه  شادی و شَعَف اهل بیت امام حسین (ع) است،از آن جا که در چهاردهم این ماه، حاکم ظالم و ستمگری به نام یزید مُرد. امام سجاد (ع) به محض دریافت خبر مرگ یزید، سجده ی شکر به جای آورد. دو سال بعد؛ مختار ثقفی سرآغاز قیام خود را همین اتفاق میمون و خجسته قرارداد و در شبانگاه چهارده ربیع الاول سال ۶۵ ه.ق قیام خود را به خونخواهی شهدای کربلا آغاز نمود. امام سجاد نیز برای ایشان طلب توفیق و آرزوی موفقیت نمود.

با توفیقی که جناب مختار در حرکت انقلابی خود نمود،اهل بیت امام حسین (ع) خوشحال و خرسند شدند و جامه های مشکی خود را که در عزای سید الشهدا(ع) به تن کرده بودند،از تن به درآوردند و مردان هاشمی محاسن خود را خضاب نموده و زنان نیز موهای خود را حنا زدند.

این دو اتفاق مبارک یکی مرگ یزید ستمگر و دیگری حرکت جهادی مختار در ماه ربیع الاول، موجبات خوشحالی و خرسندی اهل حَرَم امام حسین (ع) را فراهم نمود و دل داغدار حضرت سجاد و حضرت زینب(علیهما السلام )را تسکین داد.

 

بی شک مردم ایران تاثیر بسزایی در ایجاد این شادی و شَعَف بر دل و جان اهل بیت امام حسین(علیه السلام) داشتند،از آن جهت که هسته ی اصلی سپاه مختار را ایرانیان تشکیل دادند،و جناب مختار تا زمانی در این حرکت جهادی و انقلابی خود توفیق داشت که ایرانیان در سپاه او باقی بودند و رشیدانه به رزم با قاتلین اباعبدا… الحسین(ع) اقدام نمودند و با قتل ایرانیان در جنگ نابرابری که مختار با سپاه مصعب بن زبیر داشتند،از قدرت مختار کاسته شد و جناب مختار به همراه ۱۹ تن از یاران وفادارش به شهادت رسیدند و ما بقی سپاه مختار خود را تسلیم مصعب بن زبیر نمودند.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

بیعت

امام حسین (علیه السلام ) به هیچ وجه حاضر به بیعت با یزید ملعون نشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *