کعبه ی دلها

در حدیثی از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) ، وجود امام معصوم در بین امت به وجود خانه ی کعبه در شهر مکه مثل و مانند گردیده است.

شاید در ذهن شما این سوال نقش ببندد که این تمثیل از چه رو می باشد ؟ چرا وجود امام در بین امت به خانه ی کعبه تشبیه گردیده است ؟

در جواب باید گفت :

۱-همانطور که میدانیم خانه ی کعبه در محل خاصی استقرار دارد و کعبه به سمت کسی نمی رود ، این حاجیان هستند که به سمت کعبه می روند و آن را طواف می کنند.

۲-کعبه به عنوان قبله گاه مسلمانان از ارزش و تقدس بسیار بالایی برخوردار است ، به طوری که حضرت علی (ع )می فرماید :

“اگر طواف خانه ی کعبه را تعطیل نمایید  ، بلا و مصیبت از هر طرف به سوی شما می آید . به عبارت دیگر ، کعبه نباید تنها بماند.

لذا ، نتیجه می گیریم که :

۱- ما به عنوان شیعه و محب امام زمان (ع )باید به ایشان متمایل شده و در جستجوی ایشان باشیم .

۲-اگر کعبه محل طواف حاجیان است و خانه ی خدا بر روی زمین می باشد ، مسجد مقدس جمکران نیز ، پایگاه امام زمان و محل تجمع یاران ایشان می باشد و از ارزش بالایی برخوردار می باشد .پس لازم است به زیارت این مسجد مقدس اقبال بیشتری گردد. زیرا خود حضرت ، ثواب نماز گزاردن در مسجد جمکران را مساوی و برابر نماز گزاردن در خانه ی کعبه می دانند.

۳-اگر با تعطیل شدن طواف کعبه و تنها ماندن کعبه، بلا از هر سو بر مردم فرود آید ، مسلما با تنها ماندن امام معصوم نیز بلا و مصیبت از هر طرف بر مردم نازل می گردد . چنان که مردم ، حضرت علی و حسنین را تنها گذاشتند و خدا ، آنها را گرفتار حکام ظلم و جور بنی امیه و سپس بنی عباس کرد . پس برای رهایی از بلا و مصیبت ، باید امام زمانمان ،این “کعبه ی دلهایمان” را حمایت نماییم و نگذاریم ایشان تنها و بی یاور باشند.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت قبور مطهر شهدا در گلستان شهدای اصفهان آمده ام. اینجا جایی است برای خاکی شدن و به عرش رسیدن.

حتما ببینید

معجزه قرآن

همانطور که می دانیم، “قرآن مجید” معجزه ی جاویدان پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(صل الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *