یک ذهنیت غلط

سوره بینّه دارای حقایقی است که کمتر مورد توجه قرارگرفته و به آن پرداخته شده است. یکی از این حقایق این است که بر اساس آیه ی اول این سوره ، همه ی اهل کتاب ( یهود ، مسیحیت و … )کافر نیستند .

زیرا در این سوره برای تفهیم این مطلب از کلمه ی “مِن” استفاده شده است که در فارسی ” از ” معنی می دهد. ” از ” هر جا استفاده شود ، یعنی جزء از کل . و بدین معنی است که شماری از اهل کتاب ،کافر هستند.

پس این ذهنیت که مردم اروپا یا مردم آمریکا کافر هستند ، یک ذهنیت غلط است.

*           *            *           *             *           *             *

اخیرا که کشورمان در اکثر مناطق با معضل بزرگ خشکسالی روبرو شده است و بعضی از مبلغان دین اسلام ، بروز این وضعیت را به خاطر بی رغبت شدن مردم به اقامه ی نماز و گسترش فساد و گناه در جامعه می دانند ، عده ای که انگار جزء مقایسه کردن هیچ منطق و ابزار سنجش دیگری ندارند ، این سخن و موضع گیری را در فضای مجازی و در کانالهای اجتماعی به باد تمسخر گرفته اند که اگر علت خشکسالی این است که می گویید ، پس چرا در اروپا و آمریکا که مردمش کافرند ، باران می آید و آنها خشکسالی ندارند ؟

سوالی که این جانب در این مقال برای این گروه از هموطنان مطرح میکنم این است که چگونه و با چه استدلالی ، مسیحیانی را که هر هفته در روزهای یکشنبه به کلیسا می روند و مراسم دعا برگزار میکنند ،کافر می دانید ؟

کسانی که تا دعا نکنند و خدا را بابت نعماتش شکر نگویند ، شروع به غذا خوردن نمی کنند.

خوب است به جای پرداختن به این مقایسه های سطحی ،کمی اعمال و رفتار خودمان را ارزیابی نماییم که در احادیث ائمه ی معصومین (ع) مکررا به لزوم ارزیابی مومن بر اعمال و رفتارش توصیه شده است.

از این گذشته ، مبلغین دینی ما بی راه هم نگفته اند که علت خشکسالی در جامعه ، گسترش ظلم و فساد است و گفته ی آنها بر اساس حدیثی از امیرالمومنین ، حضرت علی (علیه السلام )می باشد و چیزی از خود برای مردم بیان نمی کنند .

براستی شمار زیادی  از مردم کشورمان متاسفانه نسبت به نماز ، روزه در ابعاد عبادی و الهی و رعایت حق الناس در ابعاد اجتماعی بی رغبت شده اند. اگر فرم مشخصاتی در برابر این افراد گذاشته شود که از آنها نام دینشان پرسیده شود ، می نویسند اسلام ،  اما با خود نمی گویند که اسلام ، اقامه ی نمازی هم دارد! روزه گرفتنی هم دارد !

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

download quran

Dear reader, you can download this file free of charge to get acquainted with the …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *