تفسیر آیاتی از قرآن مجید

آموزه های مهدوی

 

متاسفانه در بحث ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) اطلاعات غلط و نادرستی در ذهن مردم نقش بسته که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت به این امید که “آموزه های مهدوی” راستینی در دل و جان مردم نهادینه گردد.
۱- نشانه های ظهور امام عصر (عج):
در کتبی که در باب ظهور امام زمان (ع) نگاشته شده، نشانه های ظهور به نشانه های احتمالی و نشانه های قطعی تقسیم بندی شده است که این نوع تقسیم بندی به نظر این جانب غلط است.
اینجانب اعتقادی به “احتمالی بودن” نشانه های ظهور ندارد. زیرا نشانه های ظهور حضرت مهدی (عج) از معصومین (علیهم السلام) روایت گردیده و زمانی که هر یک از ائمه اطهار(علیهم السلام) سخنی را بگویند آن سخن حتما جنبه ی واقعیت به خود می گیرد زیرا در غیر این صورت آن معصوم به خاطر گفتن سخنی غیر واقعی از درجه ی عصمت خارج می گردد.
اینجانب برای نشانه های ظهور حضرت حجت بن الحسن(ع) این تقسیم بندی را قائل می داند:
۱- نشانه های قبل از ظهور که تدریجی حادث شده و در تمام مناطق به یک شدت و میزان بروز نمی کند.
۲- نشانه های مقارن و بعد از ظهور که دفعی به وقوع می پیوندد و جهان شمول می باشد یعنی در تمام مناطق این کره خاکی به یک شدت و حدت بروز می یابد.
این نشانه ها همان نشانه هایی است که در کتب فوق الذکر از آنها با عنوان “نشانه های قطعی و حتمی” ظهور یادشده است.
۲- تعداد یاران امام زمان:
آن چه معروف است این می باشد که تعداد یاران امام عصر(عج) ۳۱۳ نفر می باشد.

این نظر اگر چه صحیح است اما یک اصلاحیه دارد و آن این که تعداد فرماندهان یعنی هسته ی اصلی یاران امام زمان (عج) ۳۱۳ نفر می باشد و تعداد تمام کسانی که به عنوان یار و یاور در قیام حضرت مهدی(علیه السلام) حضور خواهند یافت، بسیار بیشتر از این عدد و رقم(۳۱۳ نفر) است.
در روز ظهور ۳۱۳نفر یار امام زمان از اقصی نقاط جهان از خبر ظهور ایشان آگاه گشته و خود را به ایشان در مکه مکرمه رسانده و با ایشان بیعت میکنند و سپس هر یک به موطن خود بازگشته و خبر ظهور امام زمان (عج) را بین مردم منتشر میکنند و آنها را جهت حضور و همراهی با امام عصر در قیام جهانی ایشان که علیه ظلم و جور فراگیر و جهان شمول آن زمان(زمان ظهور) به پا داشته، ترغیب می نمایند و بدین صورت، گروه های ۳۱۳ تایی جهت یاری حضرت مهدی شکل میگیرد.

۳- جنسیت یاران امام زمان (عج):
در بین عوام چنین تصور شده که تمام آن ۳۱۳ یار و فرمانده سپاه امام عصر (عج) مرد می باشند.
در حالی که این تصور و ذهنیت غلطی است و روایت شده که ۵۰ زن (فرمانده زن) در هسته مرکزی سپاه امام زمان(عج) ایشان را همراهی خواهند نمود.
۴- نقش شهدا در سپاه امام زمان (عج):
حتما این جمله را که “او با سپاهی از شهدا خواهد آمد” و بیشتر از سوی رسانه ملی به ذهن مردم القا میشود، شنیده اید.
در این که بعضی از شهدا در قیام امام عصر (ع) حضور دارند، تردیدی نیست.
اما این اطلاع رسانی نیز اصلاحیه ای دارد و آن این که:
” با توجه به این که ابتدا ظهور اتفاق می افتد و به محض وقوع ظهور، آن ۳۱۳ نفر یار و فرمانده سپاه حضرت، به خاطر تقوای الهی که داشتند به اذن الهی از خبر ظهور باخبر گشته و بالفور خود را به حضرت می‌رسانند و با ایشان در مکه مکرمه و کنار کعبه بیعت میکنند.
درنتیجه توفیق حضور در ترکیب اصلی یاران امام زمان(عج) صرفا نصیب کسانی می شود که شرایط سخت پیش از ظهور را تجربه کرده و در قید حیات باشند.
امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام) در رابطه با سختی و تنگناهایی که پیش از ظهور گریبان مردم جهان را خواهد گرفت ، فرمودند:
“دینداری در آخر الزمان از گرفتن آهن مذاب در دست، سخت تر است.”
۵- نوع ابزار جنگی و میزان خشونت و خونریزی در قیام حضرت مهدی (عج):
حدیثی صد در صد جعلی در بعضی از کتب مربوط به ظهور وجود دارد با این مضمون که:

آن هنگام که امام زمان ظهور کند، شمشیر از دوش برنداشته تا این که گردن بسیاری از کافران را قطع کرده به گونه ای که جویی از خون راه خواهد افتاد.
در باب این حدیث جعلی باید گفت:
در این که قیام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به نبردی که قطعا عده ای کشته خواهند شد، منتهی خواهد شد، تردیدی نیست.
اما به دلیل استناد به دلایل عقلی ذیل، چاره ای جز پذیرفتن این که قیام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با کمترین میزان خشونت و خونریزی به سرانجام میرسد، نخواهیم داشت:
_ نوع ابزار جنگی استفاده شده در قیام امام عصر (عج) فقط فقط شمشیر است و خبر از ظهور با شمشیر ایشان در ادعیه به کرات آمده است.
خاصیت جنگ با شمشیر حداقل خونریزی است زیرا نبرد تن به تن و رو در رو شکل میگیرد بی آن که کوچکترین آسیبی به تمام کسانی که به هر دلیلی از حضور در میدان نبرد سرباز زدند ، برسد و حتی خون از دماغ دیگری بیرون بیاید.

اصی ترین شرط ظهور امام زمان(عج) آمادگی مردم در پذیرش حکومت جهانی حضرت مهدی(علیه السلام) است و همین نکته کلیدی ، میزان خشونت و خونریزی را در قیام ایشان به حداقل می رساند. زیرا حضرت مهدی(ع) زمانی ظهور می کند که مردم به حداکثر آمادگی در پذیرش حکومت و خلافت جهانی‌ صالحین در زمین برسند و این مهم، همان وعده ای است که خداوند در کلام جاودانش (قرآن مجید) داده است:
“روزی فرا خواهدرسید که صالحین حکومت و خلافت در زمین را به ارث می برند.”
و زمانی که مردم جهان به این بیشترین و حداکثر ممکن از آمادگی در پذیرش حکومت و خلافت صالحین در زمین برسند یعنی در آن سوی میدان کمترین و حداقل ممکن از کسانی که نتوانستند خود را به این آمادگی برسانند، وجود دارد.
و ثمره ی این حکمت الهی، بروز کمترین خشونت و خونریزی در قیام امام زمان است.
_ نسبت خویشاوندی که بین دو دین اسلام و مسیحیت با ازدواج حضرت امام حسن عسگری (ع) با ملیکا دختر قیصر روم برقرار گردید و نقش کلیدی حضرت نرجس خاتون(ملیکا) در معرفی خود و شجره نامه خود به مردم مسیحی در اقصی نقاط جهان، آنان را با نهضت و قیام فرزند خود حضرت حجت بن الحسن(علیه السلام) همراه کرده و بدین سبب، خشونت و خونریزی در قیام امام عصر(عج) به حداقل خواهد رسید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن