خانه / تفسیر آیاتی از قرآن مجید / اثبات کرویت زمین در قرآن مجید

اثبات کرویت زمین در قرآن مجید

اثبات این که زمین کروی شکل است در دنیای امروز به شوخی و حتی دست انداختن دیگران شباهت دارد . زیرا کروی بودن زمین بر هیچ شخصی پوشیده نیست. و این به خاطر گذشت زمان و پیشرفت علم می باشد.

اما اگر به ۱۵ قرن قبل برگردیم ، هنگامی که تصور متقنی از شکل زمین وجود نداشت و هر نظریه ای هم که بود در حد حدس و گمان بود و هیچ انسانی از ارتفاع بالا به زمین نگاه نکرده بود و امکانی برای تصویربرداری از فاصله ی دور از زمین وجود نداشت ، کتابی در حد یک عبارت بسیار کوتاه اثبات نماید که زمین کروی شکل است ، بسیار جالب و حیرت انگیز میباشد.

آن عبارت بسیار کوتاه ، قسمتی از آیه ۱۹۲سوره ی انعام است .

عبارت قرآنی “ام القری و من حولها”

ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که این عبارت قرآنی چه ربطی به اثبات کرویت زمین دارد  ؟

اثبات کرویت زمین از این عبارت قرآنی برداشت میشود وقتی “ام القری”و “حولها”را در نظر داشته باشیم.

ام القری به عنوان شهر مکه و حولها به عنوان پیرامون شهر مکه.

در بین تمامی اشکال هندسی ، فقط جسم کروی است که پیرامون یک نقطه تمام سطح آن شکل را دربر می گیرد و شامل میشود.

به عبارت بهتر  ، واقعا غیر منطقی است که یک نقطه ای را در جسم کروی علامت گذاری بکنیم و معتقد باشیم که مثلا فقط تا شعاع چندمتر پیرامون آن نقطه به حساب می آید و فراتر از آن دیگر پیرامون آن نقطه محسوب نمی شود.

و این به خاطر خاصیت شکل کروی است که یک شکل بدون خط یا خطوط انقطاع است . در اشکالی چون مثلث و مربع به خاطر سه و چهار ضلعی بودن آنها ، پیرامون یک نقطه نهایتا به سطح همان ضلع محدود می شود و سطوح اضلاع دیگر را هرگز نمی توان پیرامون نقطه ای در ضلع دیگر به حساب آورد . چون اشکالی چون مربع ، مثلث و مستطیل همانند جسم کروی از سطح واحد و منسجمی برخوردار نیستند و در بین همه ی اشکال هندسی ، فقط شکل کروی است که یک سطح واحد و منسجم دارد .

از طرف دیگر چون مضمون آیه ی ۱۹۲سوره ی انعام که “ام القری و من حولها”در آن به کار رفته ، درباره ی ماموریت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص ) که همان انذار  می باشد ، به ما کمک می کند چنین برداشتی از این عبارت داشته باشیم .

این سوال نیز ممکن است به ذهن شما خطور نماید که انذار دادن پیامبر چه ربطی به اثبات کرویت زمین دارد  ؟

در جواب باید گفت : چون مضمون و محتوای آیه این است که پیامبر مبعوث شده است که مردم مکه و کسانی را که پیرامون ان زندگی می کنند را بشارت داده و انذار نماید  ، اگر زمین شکل دیگری غیر از کروی داشت ، مردم در قیامت می توانستند عذر بیاورند که بشارت و انذار پیامبر به ما نرسید و شامل حال ما نشد زیرا ما نه در مکه زندگی میکردیم و نه در پیرامون شهر مکه. پس در نتیجه حق داریم اگر گمراه مانده ایم  ، زیرا نور هدایت پیامبرت به ما نرسید.

پس این چنین از هر گناهی که کرده بودند مبرا میشدند زیرا هدایت و هدایت کننده ای نداشتند که بخواهند به سعادت رهنمون گردند.

عدالت الهی هم اقتضا دارد که عذر به حق آنها را بپذیرد.

اما نیک میدانیم که در روز قیامت هیچ عذری پذیرفته نیست ، زیرا خداوند به واسطه ی پیامبرانی که فرستاده و انذارهایی که پیامبران داده اند  ، در تمام عذرخواهیها را بسته است .

قرآن مجید به حق کتابی است که اگر کسی بگوید : “من به آن اعتقاد ندارم.”در واقع گفته است که من هیچ اعتقادی ندارم و یا اصل آدم بودن خود و این که موجودی صاحب عقل ، منطق و شعور می باشد را زیر سوال برده است.

مگر میشود به کتابی اعتقاد نداشت که به قول خودش :”از هر تر و خشکی در آن سخن گفته شده است.”

نمونه اش ، همین مطلبی که در سطور بالا آمده است.

بالاغیرتا ، تا قبل از خواندن این مقاله میدانستید که از یک عبارت کوتاه و ساده ای چون “ام القری و من حولها”چنین برداشت به حق و به جایی می توان داشت و قرآن مجید در زمانی که هیچ تصوری از کرویت زمین وجود نداشت ، چنین خبری را در قالب عبارتی داده که در نگاه ساده و سطحی گذر هرگز به نظر نمی رسد چنین نکته ای از آن برداشت شود.

حال اگر به شما بگویم در قرآن مجید آیه ای وجود دارد که ثابت میکند  شکل نظام آفرینش یا همان شکل عالم کیهانی نیز یک شکل کروی است چه می گویید  ؟  باز هم می گویید به قرآن مجید اعتقادی ندارید.

جالب این که دانشمندان ناسا هنوز با وجود این همه پیشرفت علم نتوانسته اند به طور قطع بگویند که شکل عالم کیهانی چگونه است و کروی بودن آن صرفا یکی از احتمالاتی است که در این باره میدهند.

اما قرآن مجید کتاب ما مسلمانها در ۱۵قرن قبل چنین خبری را در آیه ای کوتاه داده است.

برای فهمیدن این که مطلب مذبور در کدام آیه از قرآن آمده است و این جانب با چه استدلالی به درستی آن پی برده ام ، منتظر مقاله ی بعدی من باشید.

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

دخان در راه است

  دُخان که همان آشکار شدن دودِ سیاهِ غلیظ در آسمان می باشد، از نشانه …

۱۰ نظر

 1. همکار محترم بسیار عالی تفسیر کردید .فقط لازم است نتیجه گیری شود

  • مهدی طاهری

   با سلام و سپاس – نتیجه گیری در پایان مقاله آمده است. این که قدر و ارزش قرآن را بیشتر بدانیم و به عنوان یک مسلمان نگاه ویژه ای نسبت به این کتاب آسمانی داشته باشیم،نتیجه گیری بوده که با عبارات مشابه در پایان مقاله آمده است.

 2. با سلام – به شوق و علاقه شما همکار گرامی به پژوهش در آیات قرآن احترام می‌گذارم و برای شما موفقیت آرزومندم.

 3. بنيامين اصل دهقان( كلاس ششم)

  سایتتون از هر لحاظ تکمیل است وهمه چیزرا به خوبی توصیف کرده واین لذت بخش است ومخاطب رابه خواندن بیشتردعوت میکند
  ممنون از زحمات شما معلم گرامى .

 4. مهدی طاهری

  از لطف و نظر شما دانش آموز گرامی سپاسگزارم.

 5. سلام.وبسایت زیبایی دارید.واقعا ممنونم

  • مهدی طاهری

   سلام – بسیار خوشحالم که ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز مطالب این سایت را پیگیری می نمایند.
   از شما ایرانی عزیز نیز کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 6. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *