اولین فرمان

اولین سوره ای که بر پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت محمد مصطفی(صل الله علیه و آله) نازل شد، سوره علق بود.
اولین واژه ی این سوره به صورت امری به کار رفته است و نیک می دانیم که فعل امری بر فرمان و دستور تاکید می کند.
لذا، می توان استنباط نمود که اولین فرمان خداوند به پیامبرش، سفارش به خواندن است و می فرماید:
“بخوان به نام پروردگارت که آفرید”

وقتی خداوند به عنوان خالق هستی در اولین و سر آغاز کلام خود با مخلوق برگزیده خود، او را به “خواندن” فرمان می دهد و اولین واژه ی اولین سوره ای که از جانب خدا بر پیامبرش نازل شده، یک فعل امری و دستوری درباره ی “خواندن” است، جای هیچ شک و شبهه ای درباره اهمیت و نقش مهارت “خواندن” در زندگی آحاد بشر باقی نمی ماند و باید به نقش و تاثیر این مهارت در رشد فردی و اجتماعی انسان پی برد.

بله، درست است، وقتی بیشتر کنکاش و بررسی می کنیم، خواهیم فهمید که “خواندن یا مهارت خوانداری” چه نقشی در رشد و تعالی شخصی و اجتماعی افراد می گذارد.

هر شخصی برای این که بتواند نویسنده یا شاعر، خطیب یا سخنران، مجری یا گوینده ی قهار و توانایی باشد، ناگزیر است مهارت خوانداری را در وجود خود تقویت نماید.
زیرا صاحبان همه ی این حرف باید حافظه و حضور ذهن قوی داشته باشند و گنجینه لغات مغزشان نیز مملو از اطلاعات ریز و درشت باشد و این دو نیز حاصل نمی شود مگر با خواندن.

اینک که با چنین مهارتی یعنی مهارت خوانداری آشنا شدیم، بهتر است شوق و علاقه ی خود را برای خواندن کتابهایی که باعث شود هر چه زودتر و بهتر ما حافظه قوی تر و گنجینه لغات پربارتری داشته باشیم، افزایش دهیم.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

بهشتِ مادر

  سالروز ولادت باسعادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را که به نام و یاد این …

۲ نظر

  1. سلام،مطالب بسیار اموزنده بود واینکه به جذابیت موضوعات می افزاید کوتاهی مطالب است که کل مطلب در جملاتی کوتاه واموزنده بیان میشود ،خداوند توفیقات روز افزون به شما عنایت بفرماید که بتوانید در نشر و تبلیغ آیات قرآنی تلاش بیشتری کنید،من الله التوفیق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *