تفسیر احادیث اهل بیت(ع)همه مقالات

اُنس با قرآن

افزایش قدرت حافظه
افزایش قدرت حافظه

پیامبر گرامی اسلام (صلی ا… علیه و آله): "هر کس در کودکی قرآن بخواند به او عقل و دانش داده می شود." کنز العُمال – جلد ۱- صفحه ۵۴۷

تلاوت قرآن مجید ،مزایای فراوانی به همراه دارد. مخصوصاً ؛اگر این تلاوت از کودکی در وجود انسان نهادینه گردد. در احادیثی که از سوی ائمه ی معصومین(علیهم السلام) روایت شده،مزایای فراوانی برای تلاوت قرآن مجید ذکر شده است.

از جمله این که: تلاوت این کتاب آسمانی باعث قوت قلب ،تقویت قدرت بینایی و افزایش قدرت حافظه ی انسان می گردد.

حدیثی که اینک موضوع تفسیر می باشد، درباره ی بهره مندی انسان از علم لَدُنی و تقویت حافظه ی انسان می باشد.

می دانیم که علم و دانش بر دو نوع است: یکی علم لَدُنی و دیگری علم اکتسابی.

علم لدنی ،علمی است که به واسطه ی عملی صالح از سوی خداوند به انسان اعطا می گردد .

امّا برای به دست آوردن و تحصیل علم اکتسابی ،مطالعه و تحصیل علم و شاگردی پیش اساتید ،لازم است.

در این حدیث،تلاوت قرآن در کودکی به عنوان عمل صالحی که باعث بهره مندی انسان از علم لَدُنی می گردد،مطرح گردیده است.

از طرف دیگرباید توجه داشت که؛ هر میزان عقل و دانش که به شخصی اعطا گردد،بدون داشتن قدرت حافظه و قدرتی که بتواند یاد بگیرد و این دانسته ها را در ذهن خود نگه دارد،چندان مفید فایده نخواهد بود .

زیرا ملاک موفقیت در دستیابی به دانش و مهارت،داشتن و برخورداری از یک حافظه ی قوی است. این قدرت و توان حافظه ی بالا ست که باعث میشود فرد به سلاح علم و دانش مُسَلح گردد، و به قول حضرت علی (ع) این علم و دانش ،زینت او در زندگی گردد.

اگر زمان مناسب برای نهادینه شدن انسان به عقل و دانش،"کودکی" معرفی گردیده است،به خاطر این است که هسته ی اصلی شخصیت و تواناییهای انسان در کودکی شکل می گیرد. این مطلبی است که دانشمندان و روان شناسان دنیا به آن اذعان نموده اند.

پس؛به مادران گرامی که بیشترین وقت را با کودکان خود می گذرانند،توصیه می نمایم که شخصاً اولین معلم قرآن فرزندشان باشند و این چنین بنا به فرموده  پیامبر گرامی اسلام(ص) ،در شمار بهترین امت پیامبر قرار گیرند . پیامبر رحمت که سلام و درود فراوان بر او و خاندانش باد فرمودند:

"بهترینِ امت من کسانی هستند که قرآن را یادبگیرند و به دیگران یاد بدهند."

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. یکی از بهترین ارزوهای پدران و مادران متدین انس فرزندشون به قران هست و باید این را بدانیم فرزندان ما از قدرت تلقین قوی برخوردارند ومخصوصا این تلقینات مثبت از جانب افرادی که برای بچه ها مورد احترام باشند صورت بگیرند تاثیر دوچندان خواهد داشت و چه خوب که ما از این قدرت استفاده بهینه کنیم و فرزندانمون را به انس با قرآن تلقین کنیم 

  2. مطمئنا همین طور است که شما می‌فرمائید. انس فرزند با قرآن باعث افزایش بهره ی هوشی او میشود.نکته ی بسیار مهمی که والدین متاسفانه به آن توجه ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن