تفسیر آیاتی از قرآن مجیدتفسیر احادیث اهل بیت(ع)همه مقالات

تعصب بیجا


اخلاق جاهلی

اِنَّ اَکرَمَکُم عِندَ الله اَتقکُم" آیه ی ۱۳ سوره ی حجرات

اساس فلسفه ی بعثت نبی مکرم اسلام(ص) مبارزه با تعصب و عَصَبیت رایجی بود که در میان مردم اعراب وجود داشت.

در دوره ی جاهلیت،اعراب تعصب شدیدی به قوم و نژاد خود داشتند و قوم و قبیله ی خود را از دیگر اقوام برتر و بهتر می دانستند.

پیامبر اسلام(ص) مبعوث شد که مردم را از این اخلاق و رویه ی زشتی که در پیش گرفتند،باز دارد.

حضرت محمد(صلی ا… علیه و آله)منطق و فرمایش قرآن مجید را خاطرنشان ساخت و ملاک برتری را برتری در تقوا قلمداد نمود.امّا نمیدانم با این همه پیشرفت و ترقی در علم و تمدن  که در بطن بشریت جاری است،هنوز افکار بعضی ها با مشرکان زمان بعثت پیامبرمطابقت دارد. آنها بر طریق جاهلی مانده اند یا در خواب جاهلیت فرورفته اند؟ کسی باید آنها را از این خواب ۱۴۰۰ساله بیدار کند و به آنها بگوید: " در زمانه ای که هر ساعت ،بشریت به دستاورد علمی شگرفی دست می یابد و هر روز دریچه ی تازه ای دال بر قدمت یافتن تمدنی نسبت به روز قبل ،گشوده شده است، اقتضای عقل مردم این عصر و زمانه غوطه خوردن در خوابهایی این چنینی نیست."

بدتر از تعصب قومی و نژادی،تعصبی است که بعضی به خانواده خود دارند،آن چنان از خانواده خود حرف می زنند و بر خانواده خود می بالند و فخر فروشی می کنند، گویی که دیگران در کانون دیگری جزء  کانون خانواده ،رشد نمودند و یا این افتخار فقط مختص آنها است.

مرام و منش این افراد چقدر با توصیه ی قرآن مجید که ملاک برتری را داشتن تقوا معرفی می کند،فاصله دارد. حتی داشتن تقوا و خویشتنداری از افکار و عقاید مذموم هم نباید دستاویزی برای فخرفروشی باشد، زیرا اگر کسی به خاطر تقوایش بر دیگران فخر فروشی نماید ، دیگر نمی تواند خود را فردی متدین و مُتَقی معرفی نماید. اساساً ،قرآن مجید با فخرفروشی نیز مخالفت نموده و به صراحت از افراد فخرفروش و متکبر بیزاری جسته و فرموده که: " براستی خداوند ،هر فرد متکبر ِفخرفروشی را دوست ندارد."

پس حتی در احترام گذاشتن به پدر و مادر که رکن اساسی کانون خانواده محسوب میشوند ،هم باید به گونه ای عمل کرد، که این احترام گذاشتن به این بزرگواران،از سوی دیگران تعصب و فخرفروشی قلمداد نگردد. به گونه ای رفتار نکنیم که انگار فقط ما پدر و مادر داریم و فقط وظیفه ی سرزدن و مراقبت از پدر و مادر، وظیفه ی ما است.در دین مبین اسلام ؛ از داشتن افراط و تفریط ما را برحذر داشته اند ،نه بی توجهی به کانون خانواده پسندیده است و نه معطوف نمودن تمام حواس و انرژی ما به کانون خانواده خودمان، پسندیده می باشد.

پس؛ باید این نکته را بدانیم که  همچنان که ما دوست داریم در کنار خانواده باشیم و از در کنار خانواده بودن لذت ببریم؛ همسرمان هم این حق را دارد. نباید او را از خانواده اش دور نماییم و مدام او را سمت خانواده ی خود بکشیم و  مدام در گوشش از بی مهری خانواده اش سخن بگوییم . نباید بین او و خانواده اش جدایی بیندازیم و اگر هم بین آنها جدایی ،فاصله و کدورت وجود دارد، بر ما به عنوان یک مسلمان واجب است که بین آنها صلح و آشتی برقرا نماییم . و برقرا نمودن صلح و آشتی بین امت مسلمان، دستور قرآن مجید و سفارش ائمه ی معصومین(ع) ما می باشد.  

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

 1. با سلام

  مطلب فوق بسیار زیبا و با حال جامعه همخوان است

  متن بسیار زیبا و ساده و روان نوشته شده است

  با آرزوی موفقیت های بیشتر در زمینه های گوناگون 

  1. سلام – از این که مقاله ام با عنوان “تعصب بیجا”ظاهرا با اقبال عمومی روبروشده خوشحالم . این بدان معنی است که مردم حداقل به زبان و تفکر از تعصب بیجا داشتن ، رضایت ندارند و در نزد آنها این امر ، مذموم است .

  1. سپاسگزارم از نظر شما طراح و یاور سایتم.

   ای کاش مردم به واقع در می یافتند که تعصب داشتن تاثیرات بسیارمخربی بر روحیه ی دیگر افراد و در ادامه بر جامعه دارد. زیرا جامعه چیزی غیر از جمع افراد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن