تفسیر احادیث اهل بیت(ع)

حُجَّه اَکبَر

 

امام رضا (علیه السلام) در حدیثی فرمودند:

” ما (ائمه) حجت خدا بر مردم و مادرمان فاطمه، حجت خدا بر ما می باشد و حجت بودنِ ایشان (حضرت فاطمه سلام الله علیها) از دیگر حجت ها، بزرگ تر است.”

برای تفسیر این حدیث ابتدا باید بدانیم که “حُجَّه”، به چه معنا است ؟

حجّه یعنی دلیل و برهان بر حقانیت امری.

پس این که شخصی “حجّه خدا” قلمداد شود یعنی آن شخص؛ از درجه، اعتبار، شَان و منزلت بالایی برخوردار است که لیاقت و توفیق این را پیدا کرده است که “حُجَه خدا” باشد.

از طرف دیگر؛ “حجه خدا” بودنِ ائمه اطهار یعنی این که آن بزرگواران دلیل و برهانی هستند بر حقیقت وجودی خداوند تبارک و تعالی، حقانیت عدل الهی و حقانیت معاد.

آری؛ بی شک مظلومیت معصومین عصمت و طهارت(علیهم السلام) خود دلیل محکمی است بر حقانیت رجعت و وقوع معاد .

دنیا این گونه نباید به پایان برسد. حتماً رجعت نیکوکاران و بدکاران عالَم حقیقت خواهد داشت، تا نیکوکاران و صالحان طبق وعده الهی “وارثانِ زمین” گردند و بدکاران در همین دنیا به ترتیب محاکمه شده و به کیفر اعمال و رفتار خبیثانه ای که با اولیاء الهی داشتند، برسند و مجازات گردند.

که اگر غیر این باشد، خداوند عادل نخواهد بود. اگر دنیا تا ابد بخواهد بر مدار کُفر و الحاد بچرخد و پایان دنیا؛ روسیاهی مشرکان، منافقان و کافران را به دنبال نداشته باشد، خداوند از عدالت خود عدول ورزیده است.

پس؛ مظلومیتِ ائمه اطهار(علیهم السلام) خود دلیل و برهان قاطعی است بر حقانیت رجعت و حقیقت روز قیامت و سند محکمی بر عدل الهی است.

دوره ای خواهد آمد که ورای دوره آزمون و خطای کنونی است. در آن دوره (پس از رجعت)، مردم دیگر فرصت و مجالی برای این که با “آزمون و خطا”، خود را مَحَک بزنند و خدا بخواهد مردم را با نیک و بد اعمالشان بیازماید و به بدکاران عالَم، مجال بدهد که با وجود بدکاری به زندگی خود ادامه دهند، وجود نخواهد داشت.

در آن دوره؛ حکومت و خلافت در زمین را “صالحین و نیکوکاران” که در راس آنها، “حجه های الهی” که همان “ائمه اطهار”(علیهم السلام) می باشند، به ارث خواهند برد و از آن جا که زمین، در هر دوره و مقطع زمانی بیش از یک “حُجَه الهی” را تجربه نخواهد کرد. لذا؛ “ائمه اطهار” یکی پس از دیگری فرمانروایی در تمام زمین را به ارث خواهند برد. (به امید آن روز)

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن