خانه / تفسیر آیاتی از قرآن مجید / خداپرستی یا شیطان پرستی

خداپرستی یا شیطان پرستی


خداپرستی یا شیطان پرستی

آیا می توان با مقوله ی پرستش کاری نداشت؟

اگر شما با کسی روبرو شوید که نسبت به اقامه ی نماز بی میل است  و وقتی علت را جویا می شوید،در جواب به شما می گوید:

من با پرستش کاری ندارم . من کسی را نمی پرستم ، به او چه پاسخ می دهید؟

این جانب با توجه به آیه ی ۶۰ سوره ی یاسین ،این جواب را آماده کرده ام ، لطفا بخوانید و در قسمت پاسخ دهید، نظر بگذارید.

 

اَلَم اَعهَد اِلَیکُم یا بَنی آدَمَ اَن لا تَعبُدوا الشَّیطانَ اِنَّهُ لَکُم عَدُوٌّ مُبین # وَ اَنِ اعبُدونی هذا صِراطٌ مُستَقیم ( آیات ۶۱-۶۰ سوره مبارکه یاسین)

آیا ای فرزندان آدم از شما عهد و پیمان نگرفتم که شیطان را عبادت نکنید براستی او دشمنی آشکار است# و مرا عبادت کنید ،این راه راست و مستقیم است.

 

بنا بر این فرمایش الهی که در قرآن مجید آمده است، پرستش وجود دارد و نیاز طبیعی هر انسانی است و در نهاد و فطرت همه وجود دارد.

زیرا خداوند برای امری که وجود ندارد و وجود داشتنش طبیعی نیست،عهد و پیمان نمی گیرد.

لذا؛ نَفس این که خداوند برای پرستش خودش از آدمیان عهد و پیمان گرفته است، نشان دهنده ی طبیعی و نهادینه بودن امر پرستش در وجود انسانها است.

پس،هرشخصی که بخواهد ادعا کند من با مقوله ی پرستش کاری ندارم،این حرف از نهاد وطبیعت او نیست.یک سخن چِرت است که صرفا از دهان او خارج شده است.

بنابراین و طبق این آیات از قرآن مجید، دو نوع پرستش وجود دارد و لاغیر . راه سوم و پرستش نوع سومی وجود ندارد.

یا آدمیان باید به عهد و پیمانی که با خدای خود مبنی بر پرستش او داشته اند،وفادار بمانند و در زمره ی خداپرستان درآیند و یا در شمار شیطان پرستان قرار گرفته و به جای پرستش خداوند، شیطان را پرستش نمایند .

لذا؛تمام فرزندان آدم؛ یا خداپرست هستند  یا شیطان پرست می باشند.

خداپرستی ،راه راست و روش صحیح می باشد و شیطان، دشمن آشکار انسانها می باشد. دشمنیش نمود دارد و واضح است.اگر دشمنی شیطان وضوح نداشت، پشیمانی انسانها بعد از انجام کار زشت بی معنی بود.و افراد خطاکار دچار عذاب وجدان نمی شدند و به توبه کردن روی نمی آوردند و درصدد جبران اعمال بد گذشته نبودند. لذا؛ همه ی این شواهد و موارد اثبات می کند که دشمنی شیطان با انسان همچنان که خداوند در کلامش فرموده است یک دشمنی آشکار است.

در خداپرستی، آن چه مهم است این است که از القائات شیطانی پیروی نکنید . مثلاً شخصی که نماز نمی خواند ،شیطان به او القاء نموده که نماز نخوان یا نماز به چه کارت می آید؟ و اگر او نماز نخواند در واقع از شیطان پیروی کرده است .و چنان چه این خط گیری ها ادامه داشته باشد ،در سِلکِ شیطان پرستان در می آید،حتی اگر خود نداند و یا این گرایش به شیطان را قبول نداشته باشد و انکار نماید. 

لذا؛ خداپرست واقعی کسی است که از القائات شیطانی که گاه گاهی به او تلقین می گردد،پیروی نکند وهمواره خدا را در نظر داشته باشد وطبق آیات قرآن و احادیث اهل بیت (ع )عمل نماید

چنین کسی مطمئناً در همان راه راستی که خداوند فرموده قدم برمیدارد و خدا را می پرستد و گرنه صرف نماز خواندن ، نشان دهنده ی خداپرست بودن یک فرد نمی باشد زیرا بودند اشخاصی که مثلاً نماز می خواندند ،اما درعین حال بدترین ضربه را نیز به خاطر پیروی از هواهای نفسانی و مطامع دنیوی بر پیکر اسلام وارد نمودند.

از طرف دیگر؛ نمی توان کسی را هم که نماز نمیخواند ،خداپرست قلمداد نمود. زیرا پیامبر گرامی اسلام (صل الله علیه و آله و سَلَّم)می فرمایند:  مرز بین اسلام و کُفر، ترک نماز است.  

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

دخان در راه است

  دُخان که همان آشکار شدن دودِ سیاهِ غلیظ در آسمان می باشد، از نشانه …

۱۴ نظر

 1. محبوبه رجایی

  عالی بود .مخصوصا جمله انسان غافل از خدا شکار شیطان میشود

 2. ممنون. امیدوارم که هیچ کسی از راه صراط مستقیم خارج نشود

 3. سلام وسپاس بسیارعالی

  • مهدی طاهری

   سلام و تشکر از حُسنِ نظر استاد شعر و قلم آقای محمد امین نژاد

   • مهدی عابدی کلاس ششم

    سلام جوابتان عالییست درادامه جوابتون خداوند درآیه قران هدف از خلقت راپرستش معرفی می کند .ماخلقتُ الجن والانس الّا لیعبدون …..ونکته مهم اینکه جن وانس را با الف ولام آورده یعنی همه انسانها برای پرستش خدا خلق شده اند.

 4. مهدی عابدی کلاس ششم

  سلام .جوابتان عالیست درادامه جواب شما من هم با آیه دیگر قران میگویم مگرخدا نفرموده …….خلقنامن الجن والانس الّالیعبدون……..خلق نکردم جن وانس رامگر اینکه خدا را بپرستند.در ضمن جن وانس رابا الف ولام آورده یعنی همه ی جن ها وهمه ی انسان ها برای پرستش خدا خلق شده اند.

 5. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 6. عالی بود امیدوارم همیشه انسانها نمازشان را اول وقت بخوانند و تقوای خدا را پیشه زندگی خود قرار دهند

 7. سلام.وبسایت جالبی دارید.ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *