تفسیر آیاتی از قرآن مجیدهمه مقالات

دخان در راه است

 

دُخان که همان آشکار شدن دودِ سیاهِ غلیظ در آسمان می باشد، از نشانه های قریب الوقوع بودن ظهور امام زمان(عَجَّلَ الله تَعالی فَرَجَه الشَّریف) است.

آیات ۱۰ لغایت ۱۲ سوره مبارکه دُخان بر “وقوع دُخان و چگونگی آن”  دلالت دارد و حضرت امیرالمومنین، علی بن ابیطالب(علیه السلام) در حدیثی وقوع دُخان را از نشانه های ظهور حضرت ولیِّ عصر(ارواحنا لَهُ الفداء) برشمرد و ظهور امام زمان(علیه السلام) را منوط به وقوع این حادثه دانست.

طبق این آیات و آیات پس از آن:

۱- دودِ سیاهِ غلیظی در آسمان آشکار می شود.

۲- ظاهر شدن این دودِ سیاه، عذابی دردناک قلمداد شده است.

۳- این حادثه تمامِ مردم دنیا را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

۴- اگرچه این واقعه عالمگیر خواهد بود، اما در مناطق مختلف شدت و ضعف خواهد داشت.

۵- مردم دنیا پس از این حادثه تلخ و هولناک، به عذاب بودن آن واقف شده و درصدد ایمان آوردن به خدا و پیامبرش بر می آیند.

۶- مردم توبه نموده و از خداوند می خواهند که این عذاب را از آنها مرتفع نماید.

 

هرچند در این آیات و حدیثی که از حضرت علی(علیه السلام) روایت شده، منشاء این دود مشخص نیست امّا چنان که در روزهای اخیر شاهد بودیم، شدّت آلودگی هوا در شهرها به حدی بود که به تعطیلی یک هفته ای مدارس در تمام مقاطع تحصیلی منجرشد و چنین تعطیلی به خاطر افزایش میزانِ آلاینده ها در اکثر شهرهای ایران از زمان بدو تاسیس نظام آموزشی تا کنون بی سابقه بوده است.

از آن جا که یکی از مولفه های اکثر وقایع و حوادثی که به عنوان نزدیک بودن ظهور منجی عالم بشریت ذکر گردیده، “تدریجی بودن آن” است و این که تدریجاً و به مرورِ زمان بیشتر و بیشتر می شود تا به حد کمالِ خود برسد.

لذا؛ می توان نتیجه گرفت که “دُخان” دارد آهسته آهسته خودنمایی می کند و مطمئناً در سالهای آینده بیشتر می شود و مردم و دولتهای سراسر دنیا را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

اخیراً نیز در ایسلند، آتشفشان فعّال گردیده که طبق عکس برداریهای هوایی که از دودِ ناشی از فعال شدن این آتشفشان گرفته شده، نامِ “احمد” در آسمان آن منطقه و نواحی مجاور ثبت گردید.

در طی سالهای اخیر نیز که به کرّات شنیده ایم که جنگلها در مناطق مختلف کره زمین، ازجمله جنگلهای آمازون که “ریه زمین” محسوب می شود، آتش گرفته و دودِ زیادی تولید نموده است.

یکی دیگر از مواردی که می تواند منشاء این دودِ سیاهِ غلیظ در آسمان تمام دنیا باشد، رونمایی تسلیحات هسته ای و خط و نشان کشیدنِ دولتهای صاحب این فناوری با این ابزار جنگی دنیای نوین برای یکدیگر باشد.

پس همانطور که گفته شد، هرچند منشاء آن دودِ سیاه برای ما مشخص نیست اما آن چه واضح و مُبَرهَن است این می باشد که “دُخان در راه است” و شواهد امر گویای تحقق این حادثه ای است که اگر چه ترسناک، دردناک و هولناک است امّا نویدبخش ظهور امام زمان می باشد.

امیدواریم که خداوند تبارک و تعالی ما را از این عذاب دردناک برهاند و این عذاب را از مسلمانان عالم دور فرماید.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن