اندرز اعتقادی

درسی از امام رضا

ضمن عرض تسلیت شهادت امام رضا (علیه السلام ) شما را به خواندن این بخش از زندگی امام رئوف که حاکی از روش برخورد ایشان با مخالف و منتقد خود بود و به بسیاری از افرادی که انتقادپذیر نیستند ، درس میدهد و الگو و سرمشق میتواند باشد ، دعوت می نمایم.

 

در اواخر حیات امام رضا (علیه السلام) ، زمانی که به اصرار و اجبار مامون خلیفه ی عباسی ولایت عهدی او را پذیرفت، تنی چند از افرادی که داعیه ی دیانت داشتند و در دینداری افراط داشتند ، نتوانستند در فکر و ذهن خود این اقدام امام رضا را تحلیل نمایند و به مخالفت با آن برخاستند و دو نفر از این گروه تقریبا ده نفری که بیش از دیگران ، افراط گرا بودند و تندروی بیشتری در دین داشتند حتی تصمیم به قتل امام رضا گرفتند.

این دو مخالف و منتقد سرسخت امام رضا (علیه السلام ) علی بن عثمان و داوود نام داشتند.

علی بن عثمان به قدری در این طرز فکر و نیت خود مبنی بر قتل امام رضا(علیه السلام ) مصمم بود که دست به اقدام عملی زد و در شب هنگام تصمیم گرفت به خوابگاه و محل اقامت هشتمین امام شیعیان حمله کرده و ایشان را به قتل برساند .

اما جمعی از یاران صدیق و باوفای امام رضا(ع) که نگران جان حضرت بودند ، به نوبت بر درب محل سکونت ایشان نگهبانی و کشیک میدادند و در شب مورد اشاره “ابن عقیل”که وفادارترین یار و صحابی ایشان بودند در حال نگهبانی بودند که متوجه یورش و شبیخون علی بن عثمان شدند و بلافاصله از ورود او ممانعت به عمل آورد و با یکدیگر درگیر شدند که این درگیری ابتدا منجر به قتل علی بن عثمان و سپس شهادت “ابن عقیل” گردید.

حضرت که متوجه سر و صدای ناشی از این درگیری شده بود خود را بر بالین “ابن عقیل” که نیمه جان بودند ، رسانید و پس از مدتی درحالیکه “ابن عقیل” سر بر زانوی حضرت داشتند ، به شهادت رسیدند.

دیگر منتقد و مخالف امام رضا(علیه السلام ) تصمیم گرفت ابتدا با ایشان صحبت و دلیل پذیرش ولایت عهدی مامون را از زبان خود حضرت بشنود و اگر قانع نشد با خنجری که در زیر آستین لباس خود پنهان کرده بود ، امام را بکشد.

امام رضا (ع) او را با سخنان خود قانع نمود و یکی از یاران خود را مامور کرد که این منتقد را مخفیانه و به صورت ناشناس از شهر مرو ، مرکز حکومت و خلافت مامون عباسی خارج نماید.

ترفند امام رئوف در برخورد با این منتقد سرسخت ، هم درس گذشت و اغماض از خطای دیگران را به ما میدهد و هم زیرکی و دانایی حضرت را بیان میکند.

زیرا امام رضا (علیه السلام ) میدانست از طرف یارانش به این منتقد آسیب میرسد ، پس به یکی از یاران خود ماموریت ویژه داد که او را ناشناس و مخفیانه از مرو خارج نماید و تا زمان حصول و اطمینان از خروج داوود  از شهر مرو ، از این ماموریت عدول نکند.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن