رضا

 

images-10

میدانیم که نام امام هشتم (علیه السلام )علی است و رضا لقب ایشان می باشد. لقب رضا از این رو به ایشان اعطا گردید که به آنچه از سوی خداوند برای زندگی ایشان درنظر گرفته شده بود ، رضایت داشت.

نکته ی دیگر این که رضا و رضایت داشتن به اوامر الهی در تقدیر هر کسی نمود پیدا میکند نه در قضای الهی. زیرا قضای الهی را میتوان با صدقه و … عوض کرد و تغییر داد. اما قدر الهی امر محتومی است که چندان قابل تغییر و تبدیل نیست.

بنابراین مشخص گردید که این رضایت حضرت علی بن موسی (علیه السلام ) به اوامر و مصالح الهی نسبت به قدر الهی است نه قضای الهی.

یکی از تقادیر الهی که از سوی خداوند برای زندگی امام هشتم درنظر گرفته شده بود ، این بود که ایشان تا سن ۴۸ سالگی فرزندی نداشتند و صاحب فرزندی نشدند و این به خاطر حکمت و مصلحتی بود که خداوند برای شیعیان در نظر گرفته بود.

برای آگاهی از این حکمت و مصلحت به مقاله ای که از این جانب با نام “انتظار”در این سایت قرارداده شده است ، مراجعه نمایید.

مصلحت و تقدیر دیگر الهی که برای زندگی دنیوی امام هشتم پیش بینی گردید ، دور شدن ایشان از شهر مدینه ، زادگاه ایشان و عزیمت ایشان به مرو پایتخت دولت عباسی بود. این عزیمت به درخواست و در واقع اجباری بود که از سوی مامون ، یکی از خلفای عباسی صورت گرفت.

هر دو تقدیر برای ایشان خوشایند نبود ، اما ایشان هر دو را پذیرفت و راضی به انجام هر دو شد و از همین رو ، لقب “رضا”به ایشان اعطا گردید.

حال ما که شیعه یا محب ایشان هستیم ، تا چه اندازه به مصالح و تقادیری که از سوی خداوند برای زندگی دنیای ما در نظر گرفته شده ، رضایت میدهیم ؟ تا چه اندازه در مواجه با این تقادیر ناخوشایند و دشوار شکیبایی پیشه میکنیم و زبان به شکوه و شکایت باز نمی کنیم ؟

فرارسیدن سالروز ولادت این امام را خدمت محبان و شیعیان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

تنها عبادت

عبادت و بندگی خداوند تنها به نماز و روزه نیست، امّا تنها عبادتی که هرگز …

۷ نظر

 1. الیاس عبدالهی

  سلام بر آقای طاهری عزیز
  مثل همیشه جالب بود
  ان شالله همیشه موفق و موید باشید
  در پناه حق

 2. سلام جناب آقای طاهری. امیدوارم در راه اعتلا و پاسداشت ارزش های صحیج فرهنگی و دینی پایا و مانا باشید. امید است که با مطالب ارزنده تان ارزش هایی چون آزادی، تسامح، تساهل، مدارا، گذشت و احترام به عقید و اندیشه های دیگران را قوت ببخشید و راه را برای پذیرش تکثر گرایی و تفاوت ها و پذیرش سلایق مختلف هموار نمایید.

 3. مهدی احمدی اختیار

  سلام جناب آقای طاهری. امیدوارم در راه اعتلا و پاسداشت ارزش های صحیج فرهنگی و دینی پایا و مانا باشید. امید است که با مطالب ارزنده تان ارزش هایی چون آزادی، تسامح، تساهل، مدارا، گذشت و احترام به عقید و اندیشه های دیگران را قوت ببخشید و راه را برای پذیرش تکثر گرایی و تفاوت ها و پذیرش سلایق مختلف هموار نمایید.

 4. بسیار شیوا بود، ولادت این امام بزرگ بر شما و همه مسلمانان جهان تبریک و تهنیت باد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *