روزه داری


روزه گرفتن

روزه یکی از فروع دین اسلام است و همین نکته ،بیانگر اهیت آن از منظر دین اسلام می باشد. زیرا اگر در نزد خداوند تبارک و تعالی از قداست ویژه ،برخوردار نبود ؛جزء فروع دین قرار نمی گرفت. حال چرا بعضی از مردم اهمیت روزه را جدی نمیگیرند و براحتی از گرفتن روزه خودداری می ورزند و این امر و فریضه الهی را نادیده می گیرند،جای سوال است؟ البته وقتی کسی احکام الهی را نصب العین زندگی خود نسازد، به تدریج در زیرپا گذاشتن این احکام و فرامین، جرات جسارت پیدا می کند.

بحث ما در این سخن،کسانی هستند که از روی عمد و بدون داشتن هیچ عذری چون بیماری،کهولت سن،ضعف جسمانی و مسافرت از گرفتن روزه خودداری می نمایند. وگرنه کسانی که معذور باشند و در شمار دسته های بالا قرار داشته باشند،خداوند به آنها اجازه داده روزه نگیرند و پس از بهبود سلامتی و تقویت قوای جسمانی و یا بازگشت از سفر،نسبت به ادای روزه ی قضای خود اقدام نمایند.

این جرات ،جسارت و گستاخی تا به آن جا رسیده که متاسفانه بعضاً افرادی احکام و دستورات الهی رابه سخره می گیرند و مومنینی را که در این گرمای تابستان ، روزه می گیرند و در طول ۱۶ الی ۱۷ ساعت خود را از مبطلات روزه ،حفظ می نمایند مسخره می کنند و می گویند: روزه ای ؟ و ادامه میدهند : دیوانه ای . آخه کی تو این دوره و زمونه و فصل گرما روزه می گیرد. حالا اگر فصل زمستان بود و هوا گرم نبود و روزها هم کوتاه بود،باز یه چیزی.

این افراد ؛ نمیدانند که احکام و دستورات الهی با زمان و در طی زمان نسخ نمیشود و تخفیف هم نمی یابد. حکمی لازم الاجرا است . که اگر لازم الاجرا نبود،عنوان حُکم و امر به خود نمی گرفت. این افراد ؛ قطعاً این فرمایش پیامبر گرامی اسلام (صلی ا… علیه و آله و سلم) را نشنیده اند که فرمود: " روزه گرفتن در تابستان،حُکمِ و ثواب جهاد در راه خدا را دارد."

مسلمانی ،افتخاری غیر از تسلیم و پذیرش بی قید و شرط و بی چون و چرای احکام و فرامین الهی و سعی و تلاش جهادی در جهت اجرای آنها نمی باشد. و هر گونه تفکر و اقدام غیر این نه تنها ،مسلمانی نیست بلکه کُفر نام دارد .

بدتر از کُفر؛بدعت گذاری در دین است. بدعت گذاری دینی یعنی نو اندیشی و نو آوری در دین، بدون این که تخصصی در علوم دینی داشته باشی، بدون این که مجتهد جامع الشرایط باشی. کسانی که در فضای مجازی این فکر و ایده را منتشر می کنند که ای کاش به جای روزه گرفتن از صبح تا غروب ،از صبح تا غروب به نیازمندان کمک میکردیم و انفاق می نمودیم.

در پاسخ به شبهه افکنی این افراد باید گفت: ۱-خداوند ممانعتی برای پرداخت صدقه و انفاق ندارد و اتفاقا مسلمانان را با عبارتهای مختلف به دستگیری از نیازمندان سفارش نموده است. ۲-در اسلام تاکید فراوانی بر انفاق داشتن و صدقه دادن شده است؛ اما این دو سفارش الهی، بله این دو سفارش الهی از منظر خدا به اندازه ی روزه گرفتن اهمیت ندارد. زیرا اگر به اندازه ی روزه مهم بود در شمار فروع دین قرار می گرفت و عنوانِ حُکم و دستور به خود می گرفت نه تاکید و سفارش. از نظر اسلام؛اگر مردم خمس و زکات خود را که از فروع دین به حساب می آیند،پرداخت نمایند. دیگر فقیر و نیازمندی در جامعه باقی نمی ماند که دیگران برای رفع نیاز آنها بخواهند به فقرا صدقه دهند و یا قسمتی از مال خود را به آنها انفاق نمایند.

پس؛نتیجه میگیریم که بین امر،دستور و حُکم با تاکید و سفارش تفاوت وجود دارد. امربه فریضه ای یعنی پیروی بی چون و چرا از آن فرمان الهی. و فرامین و دستورات لازم الاجرای دین اسلام با عنوانی به نام" فروع ده گانه ی دین اسلام" به مسلمانان ابلاغ شده است. که صدقه و انفاق در میان فروع دین اسلام وجود ندارد. صدقه و انفاق مانند تایر زاپاس اتومبیل است. اگر مشکلی برای تایر اصلی (خمس و زکات) به وجود آمد ،صدقه و انفاق کمبودها و خلاهای اقتصادی و اجتماعی را که در اثر عمل نکردن مسلمانان به فرمان پرداخت خمس و زکات به وجود می آید را پر و مرتفع سازد.

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

حماقتی بی پایان

چقدر آمریکا ابله است و چقدر آنها که به آمریکا دل بسته اند، ابله تر. …

۸ نظر

 1. سلام  مطلب روزه داری بسبار مفید بود و تلنگری می باشد به افرادی که نه تنها روزه نمی گیرند  بلکه  کار خود را عقلانی میدانند

 2. مهدی طاهری

  سلام – از این که مطالبم توانسته رضایت شما مخاطب گرامی را جلب نماید،خوشحالم.

 3. از اینکه به مطالب مذهبی علاقه داشته و پیگیر هستید بسیار خرسندم

 4. محبوبه رجایی

  با سلام خدمت همکار ارجمند جناب اقای طاهری 

  شما در این مطلب به نکته خیلی رایج جامعه کنونی ما اشاره کرده اید مساله بدعت گذاری در دین که ریشه بسیاری از انحرافات انسانها به ویژه نسل جوان محسوب میشه و باید افرادی امثال ما فرهنگیان خیلی بیشتر در این مسایل مطالعه و تحقیقات بیشتری کنیم و بتونیم در مقابل نسل جوان پاسخگوی شبهات ایجاد شده باشیم ان شاء الله 

 5. مهدی طاهری

  باسلام و تشکر از نقطه نظرات ارزشمندتان – امیدوارم همه ی مردم این فرمایش مولا علی(ع )را نصب العین زندگی خود قرار دهند که فرمود : "در برابر عمل خلاف بی تفاوت نباشید."  ممکن است اون عمل خلاف بدعت گذاری در دین باشد که عمل بسیار خطرناکی است و حتی از کفر و نفاق هم بدتر است.

 6. سعیدالله ازبک

  با این نوشته می توانیم بفهمیم که خداوند به ما انسانها اصول دین و فروع دین را واجب کرده است و روزه گرفتن باعث میشود به خدا نزدیک تر شویم و این مطلب آمرزنده خیلی قشنگ وعالی درباره ی روزه گرفتن بود با تشکر از آقای طاهری

  • مهدی طاهری

   اگر ما می فهمیدیم که خداوند بر اساس حساب و کتاب با مردم برخورد خواهد کرد و راه توجیه کارهای ناشایست را بسته است، قطعاً جامعه پاک تری را شاهد بودیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *