تفسیر احادیث اهل بیت(ع)همه مقالات

زنان به دین اسلام مدیونند

 

شاید زنان جامعه ام از این مقاله ناراحت و رنجیده خاطر شوند، اما همین مقاله بین این جماعت نِسوان مرزبندی ایجاد نموده و آنها را به زنان با انصاف و منطقی یا زنان بی انصاف و بی منطق تقسیم بندی می کند.

“”” زنان، به دین اسلام مدیونند.”””

این بدان معنا نیست که مردان و این جماعت ذکور دِینی به اسلام ندارند، آنها نیز وامدار دین اسلام هستند، اما دِین زنان به دین اسلام بسیار مشهودتر است.

برای مستند نمودن این عنوان، چاره ای جز بررسی شرایطی که زنان قبل از ظهور دین اسلام داشته اند، نیست.

 

قبل از ظهور دین اسلام، زنان در زمان اعراب جاهلی زنده به گور می شدند و هیچ میزان از احترام و شرافت را دارا نبودند و حتی اعراب، تولد فرزند دختر را شوم و نامبارک می دانستند و تولد دختر خود را از دیگران پنهان می داشتند تا مورد سرزنش آنها قرارنگیرند.

حتی در ایران قبل از اسلام هم، هرچند دختری زنده به گور نمی شد و این ننگ برای تولد فرزندان دختر وجود نداشت، اما زن وجاهت و شرافتی را که دین اسلام به او بخشید، هرگز دارا نبود.

زیرا چه وجاهت، شرافت و عزتی را می توان برای زن متصور بود، در حالی که دختر یک خانواده می توانست در ایران قبل از اسلام با برادر و حتی پدر خود ازدواج کند.

ازدواجی که طی آن ازدواج نمی دانست، شریک زندگی خود را شوهر خطاب کند یا مثلاً برادر.

از طرف دیگر؛ نوعی ازدواج در آیین زرتشت وجود دارد، که به “ازدواج استقراضی” معروف است، طی این نوع ازدواج شوهر در صورت تمایل، می تواند همسر خود را به مرد دیگری در ازای گرفتن پول قرض دهد. و این معنی؛ بسیار وحشتناک است یعنی مرد زرتشتی اجازه داشت زنِ خود را همچون کالایی بفروشد.

 

پس وقتی گفته می شود که زنان به دین اسلام مدیونند، ادعایی گزاف و پوچ نشده است.

 

دینِ اسلام در شرایطی ظهور کرد که زنان در سرزمینهای پارس و عرب چنین شرایطی را داشتند، و بدیهی است این دین که آمده است تا کاملترین دین آسمانی باشد، با دستوراتی رهایی بخش برای زنان ایجاد گردیده و آمده است تا عزت و جایگاهی والا به جماعتی بدهد که از زبان حضرت علی(علیه السلام) ملقب به “ریحانه یا گُل خوشبو” گشته است.

 

اما، متاسفانه زنان با دیدگاهِ فریبنده ی  “فِمِنیستی” که ناشی از دیدگاه غرب است، دستورات دین اسلام را برای خود مغرضانه می دانند و “خدا” را، مرد تصور می کنند.

اما سوالی که در این جا مطرح است و حامیان دیدگاهِ فِمِنیستی، باید به آن پاسخگو باشند، این است؟

 

  • در این دیدگاه، زنان در زندگی مشترک زناشویی از چه حقوقی برخوردار هستند؟
  • آیا حقوقی چون مهریه، نَفَقه، ارث، رعایت شرافت زن و این که زن، مروارید است و باید در جست و جوی او باشی و قدر و منزلت این گوهر گرانبها را، شوهر باید بداند، این دیدگاه برای زن قائل است؟
  • در دیدگاهِ اسلامی، هر زنی در نزد خانواده حُکمِ “مَلَکه” را دارد، هر زنی در نزد خانواده خود بسان حضرت”اُمُ المومنین”(علیها السلام) از عزت و شرافت برخوردار است، کسی جرات نزدیک شدن به این ملکه را جز شوهر اختصاصی او و به قصد بهره وری جنسی ندارد، دیدگاه شما که جزء فریبندگی ظاهر دیگری ندارد، این مقدار از عزت و برازندگی را برای “زن” قائل است؟

 

 

نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن