تفسیر احادیث اهل بیت(ع)همه مقالات

ملاکِ تقوا

 

ضمن تبریک فرارسیدن سالروز ولادت امیرالمؤمنین، حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام)، توجه شما مخاطبان و کاربران گرامی این سایت را به مطلب ذیل که درباره فرمایشی از ایشان است، جلب می نماید.

حضرت علی (ع) در خطبه ۱۹۳ خود که به “خطبه همام” معروف است و این خطبه به طور اختصاصی خصائل و ویژگیهای انسانهای باتقوا را معرفی می کند، در قسمتی از خطبه خود انسانهای باتقوا را چنین معرفی می نماید:
“… و (انسانهای با تقوا کسانی هستند که) شهوتشان نسبت به حرام مرده است…”
در تفسیر این فرمایش گرانقدر متوجه می شویم که :

۱- ایشان نفرمودند که انسان باتقوا شهوتی ندارد یا شهوتش خاموش است. بلکه فرمودند که شهوت آنها نسبت به موارد حلال زنده اما نسبت به مواردی که حرام می باشد، مرده است.
۲- اگر چه نام شهوت با روابط جنسی گره خورده است اما از آن جا که شهوت یعنی میل و حرارت شدیدی که در وجود فردی زبانه می کشد، لذا شهوت نام عامی است که می تواند شهوت به جاه ، مقام ، ثروت اندوزی را نیز دربرداشته باشد.
پس نتیجه می گیریم که شخصی باتقوا قلمداد می گردد که علاوه بر مواظبت و محافظت از غریزه جنسی خود، بر نفس خود نیز مواظبت نماید تا عطش جاه، مقام و ثروت اندوزی خود را بتواند مهار نماید.
۳- “ملاک تقوا” را حضرت علی (علیه السلام) در کنترل شهوت بیان نمودند نه در محاسن داشتن، انگشتر به دست داشتن و جای مهر بر پیشانی داشتن برای آقایان یا چادر برای زنها.

* هرچند در دین اسلام به داشتن محاسن و انگشتر عقیق به انگشت داشتن برای آقایان و چادر برای خانم ها توصیه شده است، اما اگر سطر سطر “خطبه همام” را هم با دقت بخوانید با چنین نشانه ها و شاخصه هایی برای تشخیص باتقوا بودن انسانها مواجه نمی شوید.
۴- حضرت علی (علیه السلام) نشانه یا فاکتوری را برای تشخیص تقوای افراد عنوان نمودند، که عادت بردار نیست و صرفا در اثر تمرین و محافظت فرد بر نفس خودش می تواند به چنین میزان از تزکیه نفس برسد که هیچگونه تمایلی بر موارد خارج از محدوده ای که خدا برایش مشخص کرده و مجاز شمرده شده را نداشته باشد.
این در حالی است که دیگر نشانه های ظاهری دیانت چون محاسن داشتن ، انگشتر عقیق به انگشت داشتن ، جای مهر بر پیشانی داشتن یا چادر به سر کشیدن برای خانمها همه عادت بردار است.
۵- همان طور که گفته شد، امام اول شیعیان جهان -حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام)- مشخصه ای را برای تعیین و تشخیص تقوا در افراد معرفی نمودند که ظاهری نیست.
یعنی چه کسی می تواند با نگاه کردن به چهره و طرز پوشش یک فرد متوجه بشود که آیا این فرد انسان باتقوایی است یا نه؟
لذا اینجانب شرح بیشتر در این خصوص را لازم نمی داند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی طاهری

مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن