نشانه های ظهور

برای ظهور امام زمان(عج) نشانه های زیادی ذکر شده است و این نشانه ها به دو دسته نشانه های احتمالی و قطعی ظهور تقسیم بندی شده است.

 

اما این جانب که تحقیقات فراوانی درباره ظهور امام زمان(ع) داشته و در این رابطه کتابهای فراوانی خوانده است و یکی از تالیفاتم به نام “تفسیر دعای فرج” می باشد، این نوع تقسیم بندی را قبول ندارد و قائل به آن نمی باشد.

زیرا معتقدم که نشانه های ظهور امام عصر(ارواحنا له الفِدا) از سوی ائمه معصومین(علیهم السلام) به عنوان بشارت و آگاهی بخشی نزدیک بودن ظهور مطرح شده اند. پس دلیلی ندارد وقتی شخص معصومی، از بروز نشانه ای سخن گفته، اطلاق “احتمال” بر آن روا باشد.

به عبارت بهتر؛ چه امام معصوم بر فلان نشانه ظهور تاکید داشته باشد یا امامان متعدد بر فلان نشانه ظهور متذکر باشند و چه فقط یک امام معصوم و فقط یک بار بروز حادثه ای را به عنوان نشانه ظهور عنوان کرده باشد، اطلاق واژه “احتمال” در واقع بی احترامی به آن امام معصوم است، زیرا سخن امام معصوم حجت است، چه یک امام گفته باشد و چه امامان دیگر نیز بر آن سخن، اجماع داشته باشند.

 

این جانب نشانه های ظهور امام عصر(ع) را به دو دسته: ۱- نشانه های ماقبل ظهور  ۲- نشانه های مقارن و بعد از ظهور تقسیم بندی می کند و بر درستی این نوع تقسیم بندی مُصِر می باشد.

۱- نشانه های ماقبل ظهور:

اکثر وقایع و حوادثی که از سوی ائمه اطهار(علیهم السلام) به عنوان نشانه ظهور ذکر گردیده، در این تقسیم بندی گنجانده می شود.

از جمله این نشانه ها می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

خشکسالی، قحطی، ناامنی و آشوب، فساد، زلزله های پیاپی و بروز بیماری های واگیردار چون طاعون.

این نشانه ها مشخصاتی دارد که فرق و تفاوت بین این نشانه ها و نوع دوم نشانه ها را مشخص می سازد.

۱- نشانه های ماقبل ظهور تدریجی واقع می شود. تدریجی و به مرور زمان شکل گرفته و هر چه به زمان ظهور نزدیک می شویم، بر شدت آن افزوده می شود.

۲- نشانه های ماقبل ظهور همچون دانه های تسبیح به هم متصل هستند و بروز یکی، مقدمه بروز دیگری است و هیچکدام تافته جدا بافته از دیگری نیستند.

مثلاً بروز زلزله های پیاپی، خشکسالی را تشدید می کند و بروز خشکسالی، از یک طرف باعث شکل گرفتن قحطی و کمبود ارزاق خواهد شد و از طرف دیگر باعث بروز بیماری های واگیرداری چون طاعون می شود.

سوالی که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که چگونه وقوع زلزله های مکرر باعث تشدید خشکسالی می شود؟

همچنان که قبلاً گفتم هر چه به زمان ظهور نزدیک می شویم، بر شدت نشانه های ظهور افزوده می شود.

لذا؛ هر چه به زمان ظهور امام زمان(عج) نزدیک تر می شویم، اولاً زمین لرزه ها با فاصله زمانی کمتری از هم اتفاق می افتد و ثانیاً بر شدت آن افزوده می شود.

و زمانی که چنین زلزله های مکرری با فاصله زمانی کمتری از یکدیگر و با شدت بیشتری از زمین لرزه های قبلی اتفاق بیفتد، شکاف در بستر رودخانه ها و شکسته شدن سدها، باعث تشدید خشکسالی می شود. زیرا با شکاف خوردن بستر رودخانه ها، آب به درون زمین روان می شود و با شکسته شدن سدها، آّب پشت سد نیز تخلیه شده و سیلاب ایجاد می شود و این موارد به انضمام کاهش نزولات آسمانی، خشکسالی را تشدید و تقویت می کند.

بروز فساد در زمین که در دعای عهد به آن اشاره شده است، نیز بروز زلزله های پیاپی را به همراه خواهد داشت. زیرا برطبق کلام امیرالمومنین علی (علیه السلام) زلزله در مناطق و شهرهایی که فساد در آن بیشتر باشد، بیشتر و حادتر حادث می شود.

پس، نشانه های ماقبل ظهور اولاً به هم متصل هستند و یکدیگر را تایید می کنند و تافته جدابافته از یکدیگر نیستند و ثانیاً تدریجی و به مرور زمان اتفاق افتاده و هر چه به ظهور نزدیک تر می شویم، بر شدت و قدرت آن افزوده می شود.

 

۲- نشانه های مقارن ظهور و بعد از ظهور:

وقایع و حوادثی که بر وقوع آنها از سوی ائمه اطهار(ع) تاکید شده است و در دسته بندی نشانه های قطعی ظهور قلمداد شده اند، در این دسته بندی قراردارند.

مشخصه بارز این نوع از نشانه های ظهور، دفعی و به یک باره واقع شدنشان می باشد.

از جمله این نشانه ها می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

۱- خروج سفیانی ۲- خروج سیدخراسانی و ۳- خروج سید یمانی در سالی که ظهور رخ می دهد، اتفاق افتاده و این افراد بر پهنه حوادث سیاسی سیطره می یابند.

و نشانه هایی چون طلوع خورشید از مغرب و جابه جایی زمانی خسوف با کسوف، بعد از ظهور امام زمان(عج) و در فاصله زمانی ۱۵ روزه ظهور تا قیام ایشان اتفاق می افتد.

 

 

 

 

 

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

بهشتِ مادر

  سالروز ولادت باسعادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را که به نام و یاد این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *