پذیرایی شاهانه

آیات ۱۰ لغایت ۲۶ سوره واقعه به دسته ای از انسانها و نوع پاداش دهی و پذیرایی از آنها در روز قیامت و در بهشت برین اشاره دارد.

از این گروه و دسته از انسانها با عنوان “وَالسّابقونَ السّابِقون” در آیه ۱۰ سوره ی واقعه نام برده شده است.

سوالی که به ذهن شما ممکن است خطور کرده باشد این است که:

“وَالسّابِقونَ السّابِقون” چه کسانی هستند؟

در جواب باید گفت:

“سبقت جویان در اعمال نیک و صالح”، همان “وَالسّابِقونَ السّابِقون” هستند. به عبارت دیگر؛ کسانی از انسانها در شمار این گروه در روز قیامت قرار می گیرند که در طول حیات خود در دنیا، همواره و پیوسته در انجام اعمال و وظایف بندگی خود نسبت به خداوند و همچنین انجام اعمال صالح و شایسته از دیگر انسانهای هم عصر خود سبقت گرفته باشند.

به عبارت کوتاه تر؛ به شاگرد اولیهای خداوند تبارک و تعالی، “وَالسّابِقونَ السّابِقون” گفته می شود.

آنها که نفر اولِ بندگی خداوند، نفر اول احترام و سلام کردن به بزرگترها، نفر اول دادرسی و کمک به نیازمندان، نفر اول طرفداری از جبهه حق و حقیقت و … هستند، در شمار کسانی هستند که خداوند از آنها در آیه ۱۰ سوره واقعه با عنوان “وَالسّابِقونَ السّابقون” یاد کرده است.

سوال دیگر این که تا چه زمانی بابِ قرار گرفتن در این دسته و در حیات دنیوی به روی انسانها باز و گشوده است؟

طبق آیه ۱۳ سوره واقعه و بر اساس آن چه حکمت و عدالت الهی اقتضا می کند، بابِ قرار گرفتن انسانها در شمار “وَالسّابِقونَ السّابِقون” تا پیش از ظهور امام زمان(عج) بازِ باز است و پس از آن که حکومت جهانی و عدالت محور امام زمان(علیه السلام) در دنیا برقرارگردید، این باب تقریباً بسته خواهد شد.

 

بر اساس این تفسیر، حکمت و عدالت الهی نیز درنظر گرفته شده است. زیرا با ظهورِ امام زمان و برقراری حکومت جهانی بر اساس عدالت آن حضرت که سختیها و مشقاتِ پیشین انسانها برطرف می شود و انسانهایی که از بعد ظهور امام زمان و در زمان حکومت ایشان و در عالم رجعت زندگی می کنند، از رفاه بیشتری برخوردار خواهند بود و چون این رفاه جهانی و همگانی خواهد بود، پس انسانها دیگر مجال کمتری خواهند داشت که در انجامِ اعمال بندگی و دادرسی نسبت به نیازمندان، از مردم هم عصر و زمانه خود سبقت بگیرند.

پس؛ همانطور که مردمِ پس از ظهور امام زمان(عج)، سختیها و مشقات دنیوی کمتری را متحمل می شوند و از رفاه و عدالت اجتماعی بیشتر و کاملتری بهره مند می شوند، فرصت و مجال این که در طریقت بندگی و احسان به همنوع، خودشان را بیشتر از دیگر هم عصران خود نشان دهند، بسیار کمتر خواهند داشت.

زیرا دیگر فرصت شرکت در مسابقه ی “دو ماراتن” به پایان رسیده و بندگی و طاعت خداوند در زمان پس از ظهور، به منزله ی شرکت در مسابقه ی “دو خانوادگی” است که جنبه تفریحی بودن آن مسابقه بر جنبه استقامتی بودن در مسابقه ی دیگر برتری جسته است.

 

آخرین سوالی که درباره این مقاله باید مطرح و بدان جواب داده شود این است که:

خداوند چه نوع پاداش و نوع پذیرایی برای “شاگرد اولهایش” در نظر گرفته است؟

بر طبق آیات ۱۰ لغایت ۲۶ سوره واقعه، بالاترین پاداشها و بهترین نوع پذیرایی، سهم این گروه از انسانهایی است که در “طریقت بندگی خداوند و انصاف و مدارای با مردم”، از دیگر انسانهای هم عصر و روزگار خود سبقت گرفتند و “شاگرد اول خداوند” بودند.

زمانی خداوند امر می کرد و این گروه انسانها می گفتند “چَشم” و بدون فوت وقت اوامر الهی را اجرا می کردند، اینک موقع “چَشم” گفتن خداست.

هر آن چه بخواهند و اراده کنند، برایشان فراهم می گردد و در دسترس آنها قرار می گیرد و با هر که هم بخواهند همنشین شوند، همنشین می گردند.

زیرا یکی از پاداشهایی که خداوند تبارک و تعالی برای “سبقت جویان در طریق بندگیش” در نظر گرفته است، همین “قُرب و تَقَرُب با اولیاء و انبیاء الهی” است.

برای آشنایی بیشتر با پاداشها و نوع پذیرایی که خداوند برای “وَالسّابِقونَ السّابِقون” در نظر گرفته است، شما را سفارش می کنم که ترجمه آیات ۱۰ لغایت ۲۶ سوره واقعه را از روی مُصحَف شریفِ قرآن بخوانید. امُا گفتن این نکته را واجب می دانم که آن چه آفریدگار مهربان به این گروه از انسانها پاداش می دهد و پذیرایی می کند، از “پذیرایی شاهانه” که عنوان این مقاله است، بسیار برتر و کامل تر است و قراردادن عنوان “پذیرایی شاهانه” صرفاً جهت تقریب به ذهن است.

در پایان این مقاله، خداوند تبارک و تعالی را بابت توفیقی که به این بنده خود درجهت کنکاش در کلامش عطا نموده است، خداوند را شاکر و سپاسگزارم.

(اَلحَمدُ لِلّهِ رَبّ العالَمین)

درباره‌ی مهدی طاهری

مهدی طاهری
مهدی طاهری کرچگانی هستم. به زیارت ارباب آمده ام. اینجا سرزمین عشق و دلدادگی است.

حتما ببینید

بهشتِ مادر

  سالروز ولادت باسعادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) را که به نام و یاد این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *